Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Zlatá solná stezka míří na seznam UNESCO

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Zlatá solná stezka míří na seznam UNESCO

Z tisku a médií:

Zlatá solná stezka míří na seznam UNESCO / Právo, 21. února

Zdroj: Právo, 21. února

Datum: 21. 2. 2012

Mutace - Právo - jihozápadní Čechy

Jihočeský poslanec, bývalý starosta Prachatic Jan Bauer (ODS) bude usilovat o zapsání šumavské Zlaté solné stezky na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Je přesvědčen, že politici na české i bavorské straně hranic by měli o tom začít diskutovat.

"Zlatá stezka byla po mnoho století významnou obchodní, a hlavně kulturní spojnicí mezi Čechy a Podunajím a na české i bavorské straně hranic ji lemují historicky cenná města a obce. Jsem přesvědčen, že značka UNESCO by pomohla přilákat turisty a pomohla rozvoji celého česko-bavorského příhraničního regionu, který má zatím doposud nevyužitý potenciál," shrnul Právu své důvody, proč by se měla stezka dostat na seznam UNESCO, Bauer. Podporu našel u 1. náměstka jihočeského hejtmana Františka Štangla (ODS).

"Určitě to není od věci, než ale oficiální návrh vznikne, je třeba mít zcela jasno, zda odpovídá všem náležitostem. Pokud vím, Jihočeské i Prachatické muzeum se problematice Zlaté solné stezky věnují už řadu let a vydaly několik publikací, které její historický význam potvrzují," reagoval na poslancův záměr Štangl.
Česká republika má zatím na tomto seznamu dvanáct položek. Mimo přírodních a historických památek je zastoupena například slováckým tancem Verbuňk a od roku 2011 také slováckou Jízdou králů. Vzhledem k tomu, že Zlatá stezka se stala souhrnným názvem pro obchodní cesty na Šumavě spojující od středověku Čechy se sousedním Bavorskem s hlavním obchodním artiklem solí, mohla by seznam UNESCO obohatit.

Bauer v této souvislosti připomněl, že o možném zápisu už na podzim neformálně diskutoval se zástupci UNESCO v Paříži. Návrh rovněž konzultoval i s představiteli bavorských obcí v okrese Freyung-Grafenau, kteří ho vnímají jednoznačně pozitivně. Bauer i Štangl se shodují, že podání žádosti je pochopitelně složitý proces a vyžaduje delší čas.

Pokud by ale regionální zástupci v Jihočeském a Západočeském kraji zmíněnou myšlenku aktivně prosazovali ve spolupráci s bavorskými partnery, mohl by se mezinárodní rozměr Zlaté stezky výrazně zvýšit.

Jsem přesvědčen, že značka UNESCO by pomohla přilákat turisty František Štangl, náměstek jihočeského hejtmana

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Podnikatelé i živnostníci musí od státu dostat adekvátní podporu, navrhujeme 30 000 Kč

Místopředseda ODS Martin Kupka zopakoval, že ODS bude navrhovat zvýšení příspěvku OSVČ na 30 000 korun, vládní návrh ve výši 25 000 Kč považuje za nedostatečný. Na společné tiskové konferenci opozičních ...

více

Pro udržení malých farmářů je potřeba obnovit prodej potravin na trzích

​​​​​​​Velké množství malých českých farmářů je závislé na přímém prodeji svých výrobků přímo ze dvora nebo na farmářských trzích, kterých se pravidelně účastní. Pokud vláda tento způ...

více

Partie

Hostem nedělního diskusního pořadu TV Prima Partie byl předseda ODS Petr Fiala....

více
Ods Prachatice Hospic