Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Zlatá solná stezka míří na seznam UNESCO

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Zlatá solná stezka míří na seznam UNESCO

Z tisku a médií:

Zlatá solná stezka míří na seznam UNESCO / Právo, 21. února

Zdroj: Právo, 21. února

Datum: 21. 2. 2012

Mutace - Právo - jihozápadní Čechy

Jihočeský poslanec, bývalý starosta Prachatic Jan Bauer (ODS) bude usilovat o zapsání šumavské Zlaté solné stezky na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Je přesvědčen, že politici na české i bavorské straně hranic by měli o tom začít diskutovat.

"Zlatá stezka byla po mnoho století významnou obchodní, a hlavně kulturní spojnicí mezi Čechy a Podunajím a na české i bavorské straně hranic ji lemují historicky cenná města a obce. Jsem přesvědčen, že značka UNESCO by pomohla přilákat turisty a pomohla rozvoji celého česko-bavorského příhraničního regionu, který má zatím doposud nevyužitý potenciál," shrnul Právu své důvody, proč by se měla stezka dostat na seznam UNESCO, Bauer. Podporu našel u 1. náměstka jihočeského hejtmana Františka Štangla (ODS).

"Určitě to není od věci, než ale oficiální návrh vznikne, je třeba mít zcela jasno, zda odpovídá všem náležitostem. Pokud vím, Jihočeské i Prachatické muzeum se problematice Zlaté solné stezky věnují už řadu let a vydaly několik publikací, které její historický význam potvrzují," reagoval na poslancův záměr Štangl.
Česká republika má zatím na tomto seznamu dvanáct položek. Mimo přírodních a historických památek je zastoupena například slováckým tancem Verbuňk a od roku 2011 také slováckou Jízdou králů. Vzhledem k tomu, že Zlatá stezka se stala souhrnným názvem pro obchodní cesty na Šumavě spojující od středověku Čechy se sousedním Bavorskem s hlavním obchodním artiklem solí, mohla by seznam UNESCO obohatit.

Bauer v této souvislosti připomněl, že o možném zápisu už na podzim neformálně diskutoval se zástupci UNESCO v Paříži. Návrh rovněž konzultoval i s představiteli bavorských obcí v okrese Freyung-Grafenau, kteří ho vnímají jednoznačně pozitivně. Bauer i Štangl se shodují, že podání žádosti je pochopitelně složitý proces a vyžaduje delší čas.

Pokud by ale regionální zástupci v Jihočeském a Západočeském kraji zmíněnou myšlenku aktivně prosazovali ve spolupráci s bavorskými partnery, mohl by se mezinárodní rozměr Zlaté stezky výrazně zvýšit.

Jsem přesvědčen, že značka UNESCO by pomohla přilákat turisty František Štangl, náměstek jihočeského hejtmana

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic