Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Vysloužilý bazén přestaví na akvapark

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Vysloužilý bazén přestaví na akvapark

Z tisku a médií:

Vysloužilý bazén přestaví na akvapark / Mladá fronta Dnes

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 7. 4. 2018

Výhrady měl i bývalý starosta a poslanec Jan Bauer (ODS). "Je to ohromná částka, jakou město neinvestovalo zatím nikdy. Pravděpodobně to finančně asi opravdu zvládneme. Ale mnohem lépe by se mi hlasovalo, kdybych věděl, že jsme jako město nastartováni nějakým směrem. Kdyby nutnost takto do bazénu investovat zapadala do konceptu nějakého rozvoje. Mimo jiné jdeme i proti našim podnikatelům," připomíná Bauer.

V Prachaticích se pustí do největší investice za posledních několik desítek let – přestaví plavecký bazén, který funguje od roku 1986. Letos začnou první etapou za víc než sto milionů korun. A v příštích letech budou s úpravami pokračovat.

PRACHATICE Moderní akvapark, kde návštěvníci najdou řadu atrakcí spojovaných s moderně pojatým lázeňstvím. Tak má do několika let vypadat prachatický plavecký bazén. Je v provozu přes 30 let a zastupitelé se rozhodli, že opravy zastaralých technologií už nestačí. Areál, který ročně navštíví přes 60 tisíc lidí, potřebuje razantní proměnu.
O tom, zda si bazén tak zásadní přestavbu zaslouží, se ve středu na jednání zastupitelů vedly spory. Vedení města chce v následujících letech do bazénu investovat více než 200 milionů korun, což z něj udělá největší investici v posledních desetiletích. "Nikdo nepopírá, že bazén modernizaci potřebuje. Podle mého názoru se ale nikdy žádné další etapy neuskuteční. Město nepotřebuje jedinou obří investici, ale má řadu menších problémů, které budou vyžadovat naše výdaje," varoval bývalý místostarosta města Robert Zeman (PRO Prachatice).
Ten také jako jediný hlasoval jak proti záměru opravy bazénu, tak i proti tomu, aby si město na akci vzalo 85 milionů korun úvěr.
Výhrady měl i bývalý starosta a poslanec Jan Bauer (ODS). "Je to ohromná částka, jakou město neinvestovalo zatím nikdy. Pravděpodobně to finančně asi opravdu zvládneme. Ale mnohem lépe by se mi hlasovalo, kdybych věděl, že jsme jako město nastartováni nějakým směrem. Kdyby nutnost takto do bazénu investovat zapadala do konceptu nějakého rozvoje. Mimo jiné jdeme i proti našim podnikatelům," připomíná Bauer.
I podle něj jsou před městem další velké výzvy, jako například otázka, jak čelit postupnému ubývání obyvatel, jejichž počet každoročně klesá o stovku.
Většina zastupitelů se ale vyjádřila pro rozšíření bazénu. "Nedovedu si představit, že by v případě poruchy technologií neměly bazén k dispozici děti ze zájmových útvarů nebo z našich škol. I když ta částka je opravdu zajímavá," říká Jiří Machart (PRO Prachatice), který vede prachatický dům dětí a mládeže.
Podle místostarosty města Jana Klimeše (ČSSD) měl bazén už v době jeho otevření v roce 1986 hodnotu 35 milionů korun a ve srovnání s tím je plánovaná investice přiměřená. "Navíc si musíme uvědomit, že přece nechceme něco konzervovat na úrovni, která byla tehdy standardem, ale naopak musíme bazén posunout na současnou úroveň akvaparků," míní Klimeš.

Bazén bude zavřený do ledna příštího roku

Letos tedy čeká město investice ve výši asi 120 milionů korun, která bude zahrnovat kompletní výměnu technologií bazénu a také další stavební práce. Ty jeho vzhled razantně promění.
"Půjde o výměnu dlažby v bazénové vaně, přístavbu budovy pro saunový svět a relaxační místnosti plus razantní změny ve vstupním vestibulu bazénu," vypočítává starosta města Martin Malý (Nezávislí) s tím, že bazén by měl v budoucnu sloužit především místním lidem a jen okrajově pak turistům, kteří do města přijedou.
"Cílem je, abychom mohli našim obyvatelům nabídnout služby, za kterými dnes jezdí z města za hranice nebo do sousedních měst," říká starosta.
Na první etapu plánovaného rozšíření bazénu si město půjčí 85 milionů korun s úrokem 0,8 procenta. Úvěr by mělo město splatit do šesti let. A na další etapy bude starosta chtít využít některých dotačních možností, v současné době žádné k dispozici nejsou. "Samozřejmě ale chceme pokračovat v navržených plánech a postupně připravovat další etapy," dodává starosta.
Práce mají začít už letos v květnu. "Nejdříve se dělníci pustí do přeložek mimo budovu bazénu. Jeho odstávka je naplánovaná na červen s tím, že do konce ledna 2019 by mohlo být hotovo. Od února by potom mohl začít zkušební provoz, který u podobných staveb trvá většinou půl roku. Ten už by ale návštěvníky neměl nijak omezit," vysvětluje vedoucí odboru investic Městského úřadu Prachatice Jaromír Markytán.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic