Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - V politice nelze vyzobávat jen rozinky z koláče

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » V politice nelze vyzobávat jen rozinky z koláče

Z tisku a médií:

V politice nelze vyzobávat jen rozinky z koláče / Právo

Zdroj: Právo

Datum: 27. 5. 2011

PŘEDSEDA PRACHATICKÉ REGIONÁLNÍ RADY ODS A POSLANEC JAN BAUER ŘEKL PRÁVU:

* * Prachatická ODS pohrozila, že pokud nebude do konce prázdnin uzavřeno programové prohlášení radniční koalice vzniklé po podzimních komunálních volbách, mohou občanští demokraté přejít do opozice. Opravdu chcete koalici rozbít?

Rozpad koalice si nepřejeme. ODS naopak podporuje pokračování spolupráce na stávajícím koaličním půdorysu, protože to neustále považujeme za nejméně špatnou variantu. To, co opravdu hrozí, je dosavadní neschopnost sestavit a podepsat zásadní dokument, kterým je programové prohlášení. Je to klíčový materiál, kde široké veřejnosti sdělíme, co během volebního období budeme prosazovat a co ne. Nechci obtěžovat tím, kde vzniklo zpoždění, ale dle koaliční smlouvy mělo být hotovo na konci ledna letošního roku. Je třeba rychle sednout k jednacímu stolu.

* * Hrozí rozpad koalice kvůli neshodám uvnitř ODS?

Rozštěpenou prachatickou ODS by si asi mnozí přáli, ale moc vás nepotěším. Máme dvacetiletou historii sestávající z mnoha úspěchů, ale někdy i neúspěchů. Tak to v životě chodí. Zažili jsme horší časy než jedny prohrané komunální volby. Z otevřenosti a názorové pestrosti na posledním sněmu nemám vůbec špatný pocit. Že se někteří významní členové dlouhodobě a otevřeně kloní spíše k čisté opozici, je veřejně známé a mě to neuráží.

* * Nepřetlačují někdy vaše kolegy lidé z jiných koaličních stran?

Všude, kde se ambice nepotkávají se schopnostmi, vzniká problém. To platí nejen v privátním sektoru, ale i v ODS a u všech politických uskupení mající ambice spravovat veřejné prostředky. Nezlobte se, ale nepřipadá mi slušné personálně hodnotit koaliční partnery v médiích. Mediálních ataků na svou osobu jsem si již užil dost a nikdy to nikam nevedlo. Jsem poučen z minulých chyb.

* * V čele prachatické radnice jste strávil dvanáct let. Některá média stávající stav označila za snahu jakýchsi „kmotrů“ ovládnout radnici. Co vy na to?

Mnozí lidé možná očekávají, že se budu ke všemu veřejně vyjadřovat, vše hodnotit protože mám dvanáctileté zkušenosti a tím pádem i patent na rozum. Je tomu zcela obráceně. Netoužím po pocitu, že to beze mě nejde. Ani neusínám s myšlenkami, že čím hůře mým nástupcům, tím lépe pro mě. Máme všestranně zainvestované město s 35milió -novou rezervou. A to není vůbec špatná výchozí pozice. Názory na město mám, ale chci spíše poradit než lidi rozdělovat. Některá slova na prachatickou ODS v posledních dnech neměla zaznít, protože jsou hloupá a urážející, ale umím se povznést. Mám nepříjemný pocit, že někteří lidé jsou rádi vyděšení. A někteří dokonce poté, co jim dojdou argumenty, vytvářejí teorie kmotrů.

* * Je podle vás tedy koalice v Prachaticích udržitelná?

Koalice je složitý mechanismus a každý musí mít pocit, že se mu alespoň částečně vyplácí. Všichni musí umět nést část politických nákladů i výnosů. Koláč se jí celý, není možné vyzobávat jen příjemné rozinky uprostřed. Tak to někdy ve stávající koalici pociťuji. To se musí změnit.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic