Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Trhlina v koalici. Poslanci ANO nepodpořili nemocenskou v prvních dnech

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Trhlina v koalici. Poslanci ANO nepodpořili nemocenskou v prvních dnech

Z tisku a médií:

Trhlina v koalici. Poslanci ANO nepodpořili nemocenskou v prvních dnech / iDNES.cz

Zdroj: iDNES.cz

Datum: 5. 9. 2018

„Hospodářský výbor se má starat o naši ekonomickou prosperitu a podporovat dobré legislativní podmínky pro vytváření pracovních míst. Jsem proto rád, že zvítězil zdravý rozum a výbor odmítl podpořit návrh na zrušení karenční doby,“ uvedl po hlasování Bauer z ODS.

„Současná úprava vyplácení nemocenské představuje rozumný a vyvážený kompromis, který dostatečně chrání zaměstnance, současně ale neohrožuje zaměstnavatele a drží v mezích fiktivní nemocnost,“

Ve vládní koalici ANO a ČSSD se objevila významná trhlina. Sněmovní hospodářský výbor doporučil zamítnout návrh poslanců sociální demokracie, kteří chtějí obnovit proplácení prvních tří dnů nemoci u zaměstnanců. Návrh občanského demokrata Jana Bauera, aby návrh ČSSD spadl pod stůl, podpořilo i několik poslanců hnutí ANO.
Návrat možnosti jít na nemocenskou v prvních třech dnech byl přitom jednou z klíčových podmínek sociální demokracie při vyjednávání o vstupu do menšinové vlády Andreje Babiše.

„Hospodářský výbor se má starat o naši ekonomickou prosperitu a podporovat dobré legislativní podmínky pro vytváření pracovních míst. Jsem proto rád, že zvítězil zdravý rozum a výbor odmítl podpořit návrh na zrušení karenční doby,“ uvedl po hlasování Bauer z ODS.

„Současná úprava vyplácení nemocenské představuje rozumný a vyvážený kompromis, který dostatečně chrání zaměstnance, současně ale neohrožuje zaměstnavatele a drží v mezích fiktivní nemocnost,“ řekl Bauer.

Návrh na zrušení karenční doby je součástí programového prohlášení vlády Andreje Babiše. Sněmovna jako celek se sice doporučením výboru nemusí řídit, ale i tak hlasování poslanců ANO Jiřího Bláhy, Pavla Juříčka, Martina Kolovratníka, Patrika Nachera a Pavla Pustějovského s opoziční ODS může zkomplikovat vztahy mezi oběma vládními stranami.

Návrh sociálních demokratů, který prošel na konci května prvním čtením ve Sněmovně, se týká nejen zaměstnanců, ale také třeba vojáků, policistů, hasičů a příslušníků dalších bezpečnostních sborů. Nemocenská by od začátku nemoci mohla být znovu proplácena od července příštího roku, nemocní mají dostávat 60 procent platu. Náklady na vyplácení nemocenské by nesl zaměstnavatel, mají přijít na 2,6 miliardy korun ročně.

„Je to nespravedlnost, kterou tady v minulých letech prosadily pravicové vlády,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD k tomu, že se nyní první tři dny nemoci zaměstnancům neproplácejí. „Uděláme vše pro to, aby od července příštího roku bylo znovuzavedeno proplácení nemocenské již od prvního dne, aby lidé nemuseli přecházet své nemoci a nemuseli se strachovat, zda na konci měsíce budou schopni zaplatit nájem nebo hypotéku, protože onemocněli,“ uvedla ministryně.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/hospodarsky-vybor-odmita-navrat-nemocenske-prvni-tri-dny-p3l-/domaci.aspx?c=A180905_124449_domaci_kop

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic