Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Toskánská aféra: kruh se uzavírá

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Toskánská aféra: kruh se uzavírá

Z tisku a médií:

Toskánská aféra: kruh se uzavírá / Lidové noviny strana 2 Téma

Zdroj: Lidové noviny strana 2 Téma

Datum: 8. 8. 2009

Tajemný majitel vily – Je Haslerův podpis na smlouvě pravý? Souvisí s nájmem jeho aktivity v ČR?

Muž, od kterého si Marek Dalík pronajal vilu v Toskánsku, investuje v Česku. Švýcar Markus Manfred Hasler je například napojen na podniky Antonína Charouze, jehož autopůjčovna Topolánkovi na dovolenou půjčila džíp.

PRAHA Jednotlivé střípky mozaiky kolem dovolené předsedy ODS Mirka Topolánka do sebe začínají pomalu zapadat.
Již dříve vyplulo na povrch, že při koupi luxusní italské vily, kterou švýcarský podnikatel Markus M. Hasler pro svůj odpočinek využíval, asistoval bankéř finanční skupiny J&T. Nyní se zase ukazuje, že Hasler, kterému J&T v tomto případě pomáhala, má obchody i s dalším vlivným českým podnikatelem Antonínem Charouzem. Do jeho portfolia firem patří i společnost Sixt, která Topolánkovi na dovolenou půjčila automobil.
Navíc Hasler v posledních dnech přes firmu Rilon International Trust investoval zhruba deset milionů korun do ambiciózního projektu lázeňského a kongresového centra v Prachaticích. Cena této stavby je odhadována na miliardu korun a posloužit na ni má více než sto milionů z evropských fondů i peněz Jihočeského kraje.
Haslerovy prsty v Česku Antonín Charouz pro čtvrteční MF Dnes poznamenal, že jméno Markuse M. Haslera zná. „Já jsem v těch firmách pouze zaměstnanec. Nevím, komu firmy, v nichž vystupuje, patří,“ řekl.
Markus M. Hasler je vedle řady jiných aktivit ředitelem lichtenštejnské společnosti Elana Anstalt. Ta má podíly v tuzemských firmách BPA sportmarketing, Redemptor a Hendon. Ve všech figuruje i Charouz.
Zájmy tajemného švýcarského podnikatele, kterého se českým médiím na adrese několika jeho lichtenštejnských firem stále nedaří kontaktovat, ovšem sahají mnohem dále. Jím ovládaná společnost International Finance & Factoring Trust v minulosti koupila podíl ve vydavatelství počítačových časopisů Thomas Taylor. Firma však zkrachovala. Zatím poslední českou akvizicí Markuse M. Haslera je desetimilionový vklad do projektu lázeňského a kongresového centra v Prachaticích – Léčebné centrum sv. Markéty. Nad projektem drží patronát prachatický starosta a poslanec ODS Jan Bauer.
V těchto dnech probíhá upsání nové emise akcií. Dosud největší akcionář – jihočeský podnikatel Ladislav Marek – se údajně s Haslerem seznámil v době, kdy podnikal s počítači.
„Ještě v době, kdy pan Marek prodával počítače, byla jedním z jeho investorů tchajwanská firma First International Computer. A zástupci této firmy mu jako dalšího možného investora doporučili právě pana Haslera,“ řekl LN personální manažer projektu Martin Doležal.
Na Haslera nevzpomínají všichni s nadšením. V minulosti byl vyloučen z řádu lazariánů, když se snažil ustavit jeho lichtenštejnskou větev. Kancléř Řádu svatého Lazara Philippe Piccapietra uvedl, že aktivity pana Haslera a jeho společníků se neslučovaly s filozofií řádu. Z roku 2005, kdy se Hasler u lazariánů pohyboval, pochází i podpis pod jedním z řádových dokumentů. Při srovnání s podpisem nájemní smlouvy s Dalíkem vypadají signatury rozdílně. „Nejde o originální dokumenty a těžko se srovnávají. Nejdou udělat jednoznačné závěry. Nicméně rozdílnost sklonu o deset stupňů není malá, a navíc u sporného podpisu sklon padá dále vpravo,“ komentoval pro redakci LN předložené podpisy soudní znalec Kamil Pospíšil.

***

Haslerovy vazby na ODS

Lichtenštejnský podnikatel Markus M. Hasler, který letos v červnu pronajal svou vilu v Monte Argentariu Marku Dalíkovi, příteli předsedy ODS Mirka Topolánka, se stal ve stejném měsíci akcionářem projektu lázní, na který dohlíží prachatický starosta Jan Bauer (ODS).

Záhadný podpis na smlouvě Na smlouvě o pronájmu vily v Toskánsku se objevila další nesrovnalost. Nejdříve média spekulovala o tom, že text dokumentu vznikl zřejmě překladem z češtiny do angličtiny, jelikož obsahuje četné chyby. Nyní se ukázalo, že i podpis zástupce pronajímatele Markuse M. Haslera není v pořádku. Jeho pravost zpochybnil Řád svatého Lazara, jehož členem byl i Hasler. Podle dokumentů zaplatil Marek Dalík za pronájem vily na celý červenec lichtenštejnské firmě Raben Anstalt 30 tisíc eur (asi 770 tisíc korun). LN se podařilo získat od řádu podpis Haslera z roku 2005. Oba podpisy jsou na první pohled podobné, ale při bližším prozkoumání jsou jisté odlišnosti patrné.

Léčebné centrum sv. Markéty Lázně na zelené louce. Do Haslerova portfolia patří firma Rilon, která je akcionářem v projektu Léčebné centrum sv. Markéty. Členem představenstva je prachatický starosta Jan Bauer. V lázních mají být v budoucnosti k dispozici sauny, bazén s umělým vlnobitím, tobogány či masážní kúry.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic