Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Stabilní vláda se bude sestavovat obtížně

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Stabilní vláda se bude sestavovat obtížně

Z tisku a médií:

Stabilní vláda se bude sestavovat obtížně / Právo, Jižní Čechy

Zdroj: Právo, Jižní Čechy

Datum: 18. 5. 2010

Na rozdíl od levice, kde dominují stále ČSSD a KSČM, dochází na pravici k výraznému štěpení a ODS přibyli dva noví konkurenti - TOP 09 a Věci veřejné. Neztratí tak ODS klíčovou pozici na této straně politického spektra?

Musím podotknout, že nejde o nic nového, před každými volbami se o přízeň voličů ucházejí desítky stran a není tomu jinak ani před těmi letošními a ty malé se snaží získat hlasy na úkor těch velkých, už zaběhnutých. To, čeho jsme ale nyní v ČR svědky, je skutečnost, že se pravděpodobně významná skupina lidí, kteří mají silné finanční zázemí, rozhodla usilovat o podíl na moci. Zda je to dobře či ne, nedokážu v tuto chvíli odhadnout. Rozhodně však nemám radost, že na tom středopravicovém rybníku, a to se týká nejen jižních Čech, se o přízeň voličů uchází výrazně více stran. Stabilní vláda se bude zřejmě opět sestavovat jen obtížně.

Jste pro úpravu volebního systému?

Myslím, že taková debata je na místě, včetně diskuse o bonusu pro vítěze, a ODS to má i ve svém volebním programu. Mohl by to být lék, jak dokázat vytvořit stabilní, většinové vlády. Ty mají jednu velkou výhodu. Vítězové si mohou vybírat lidi, mohou prosazovat mnohem více ze svého volebního programu a ve finále nesou i absolutní odpovědnost, zda se jim sliby podařilo splnit, a lidé jim to mohou spočítat. Dnes si může každý dát do volebního programu spoustu populistických slibů, i když ví, že je po volbách neprosadí. To se týká jak TOP 09, tak Věcí veřejných, neboť nebudou po volbách těmi klíčovými stranami, ale pouze součástí nějaké koalice či opozice, která bude vše konstruktivně či destruktivně blokovat. Bohužel mám pocit, že ODS udělala hodně pro to, aby TOP 09 vznikla.

Na jihu Čech se musíte vyrovnat i s tím, že na úrovni kraje tvoříte koalici s ČSSD...

Duhovou koalici jsme na jihu Čech měli už po prvních volbách do kraje a ukázalo se, že to pro politické strany, které se na koalici podílely, nebyla nevýhoda. Naopak v roce 2006 jsme parlamentní volby v jižních Čechách výrazně vyhráli a získali šest mandátů. Určitý vliv to však mít může, nikoliv ale zásadní. Vytvoření velké koalice bylo podle mne nejméně špatné z řešení, jak se vyrovnat se situací, kterou vytvořili voliči svými hlasy.

Co je klíčové pro občanské demokraty v příštích čtyřech letech z pohledu jižních Čech?

Jižní Čechy jsou obchodní značkou relaxace, odpočinku, nádherné šumavské přírody i krásných historických měst. Je to obrovský potenciál a není zdaleka využit. Podmínky však musí vytvářet i stát, počínaje podnikatelským prostředím. Do něj patří zemědělci, lidé vlastnící penzióny, hotely. Jde v podstatě o kultivaci a transparentnost podnikatelského prostředí bez zvyšování daní a lepší možnosti dostat se na trh. Druhou klíčovou záležitostí je dostupnost regionu pro návštěvníky a s tím souvisí dostavba dálnice D 3, rychlostní komunikace R 4 i IV. železničního koridoru.

Ing. Jan Bauer, předseda OS Prachatice a poslanec PČR

Autor: Vladimír Vácha

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Vyčerpání programu COVID II ukazuje na nedostatečnou pomoc vlády podnikatelům

V 8 ráno byl spuštěn program na podporu podnikatelů COVID II a vládou alokované prostředky byly vyčerpány v řádu cca 2 hodin! Přijímání žádostí bylo zastaveno z důvodu vyčerpání alokované 1,5 miliardy po ...

více

Na vládní návrh podpory OSVČ nemají živnostníci šanci dosáhnout, ve Sněmovně předložíme spravedlivou variantu

​​​​​​​ODS chce napravit nespravedlivý návrh na pomoc živnostníkům, úpravy předloží ve Sněmovně. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury by měly OSVČ dostat 30 000 Kč, nárok na příspěvek by m...

více

Podpora a naděje

Stav nouze vláda vyhlásila 12. března. Učinila tak svým usnesením a zároveň zakázala nebo přikázala spoustu věcí. Život se nám všem zkomplikoval a ještě to bude nějakou dobu trvat. Můžeme nadávat, můžeme...

více
Ods Prachatice Hospic