Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Sněmovní výbor je proti jednotnému základu daně pro firmy v EU

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Sněmovní výbor je proti jednotnému základu daně pro firmy v EU

Z tisku a médií:

Sněmovní výbor je proti jednotnému základu daně pro firmy v EU / Zpravodajství ČTK

Zdroj: Zpravodajství ČTK

Datum: 26. 5. 2011

Praha 26. května (ČTK) - Sněmovní evropský výbor se dnes postavil proti návrhu Evropské komise na zavedení jednotného daňového základu pro firmy v Evropské unii. Panují obavy z možného sjednocení daní v budoucnu. Přechod na unijní systém by společnostem podle komise ušetřil stovky milionů až miliard eur. Česko sjednocení daňového základu dlouhodobě odmítá. Stanovisko svého výboru bude ještě posuzovat celá sněmovna.

Poslanci by měli přijmout podle evropského výboru usnesení, v němž doporučí vládě, aby nepodporovala kroky vedoucí k jednotnému daňovému základu. Podle výboru je plán pro Českou republiku nepřijatelný. Navíc prý porušuje zásadu, podle níž se má rozhodování o veřejných záležitostech odehrávat na nejnižším stupni veřejné správy.

Návrh EK uvádí, že jednotný daňový základ má být nepovinný; pokud budou společnosti chtít, mohly by zůstat ve svém vnitrostátním daňovém systému. Komise také zdůrazňuje, že sazba daně by zůstala v pravomoci jednotlivých členských států.

Obava z budoucího zavedení jednotné daně je ale podle náměstka ministra financí Jana Gregora velmi silná. Také podle předsedy evropského výboru Jana Bauera (ODS) by mohlo jít o první krok k harmonizaci daní. "Nerad bych se dočkal toho, aby Česká republika ztratila v budoucnosti možnost určovat svou daňovou politiku," uvedl Bauer.

Cílem komisního návrhu je to, aby firmy mohly podat v rámci celé EU pouze jedno daňové přiznání u jedné daňové správy. Na základě tohoto jediného daňového přiznání by pak byl základ daně podniku rozdělen podle zvláštního vzorce mezi ty členské státy, v nichž tento podnik provozuje činnost.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Palachův odkaz naplňujeme, nebo vyprazdňujeme my sami

Devět z deseti lidí ví, kdo je Jan Palach. Vyplývá to aspoň z výsledků průzkumu, které před několika dny zveřejnila Česká televize. Jakkoli to pokládám za pozitivní zprávu, musím se pozastavit u zjištění ...

více

Politika se posunula od souboje idejí a programů k souboji marketingových firem, prvoplánových řešení a populistických slibů

Současnou kombinaci obsazení funkcí prezidenta a premiéra České republiky považuje poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová za nejhorší. Politiku Miloše Zemana a Andreje Babiše označuje dokonce za „sl...

více

Kauza možného ovlivňování soudců se musí vyjasnit. Svolávám jednání sněmovního podvýboru pro justici

...

více
Ods Prachatice Hospic