Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Sněmovna odložila schvalování nového záchranného fondu eurozóny

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Sněmovna odložila schvalování nového záchranného fondu eurozóny

Z tisku a médií:

Sněmovna odložila schvalování nového záchranného fondu eurozóny / Zpravodajství ČTK

Zdroj: Zpravodajství ČTK

Datum: 25. 10. 2011

Praha 25. října (ČTK) - Sněmovna znovu odložila schvalování Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), tedy nového záchranného fondu eurozóny. Rozhodla o tom dnes na návrh poslance ODS Jana Bauera při schvalování programu říjnové schůze. Tuto změnu lisabonské smlouvy přitom už počátkem září podpořil sněmovní evropský výbor. Souhlas se vznikem vázne také v Senátu, který projednávání odložil už třikrát.

Odklady prosazují občanští demokraté s ohledem na situaci v eurozóně, tedy kvůli hrozbě šíření dluhové krize do jejích dalších zemí. Ke schválení návrhu je potřeba v obou komorách ústavní, neboli třípětinová většina.

ESM má nahradit současný záchranný fond eurozóny (EFSF). Zemím platícím eurem, které se ocitnou v problémech, bude moci půjčit až 500 miliard eur (12,4 bilionu Kč). Podle kritiků by bylo Česko v případě přístupu k eurozóně nuceno platit miliardy korun. Podle občanských demokratů by o případném českém přijetí eura měli rozhodnout občané v referendu.

Členské země eurozóny budou muset podle údajů z březnového summitu přispět do pokladny ESM celkem 700 miliardami eur. Zbylých 200 miliard nad pětisetmiliardovou půjčku eurozóna využije jako rezervu pro udržení nejvyššího ratingu AAA. Členské státy eurozóny do ESM zaplatí celkem 80 miliard eur v hotovosti v pěti splátkách během pěti let, tedy od roku 2013 do roku 2017.

Výše příspěvku má záviset ze 75 procent na výši národního důchodu, ze 12,5 procenta na výši HDP a ze 12,5 procenta na počtu obyvatel. Nový stabilizační mechanismus by měl poskytovat úvěry za výhodnějších podmínek než dosavadní záchranný fond.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic