Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Sněmovna je kritická ke směrnici o datech leteckých cestujících

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Sněmovna je kritická ke směrnici o datech leteckých cestujících

Z tisku a médií:

Sněmovna je kritická ke směrnici o datech leteckých cestujících / Zpravodajství ČTK

Zdroj: Zpravodajství ČTK

Datum: 28. 4. 2011

Praha 28. dubna (ČTK) - Vláda by měla při dalším projednávání návrhu evropské směrnice o využívání údajů z evidence leteckých pasažérů pro vyšetřování terorismu a závažných trestních dbát na dodržování práva na ochranu osobních údajů. Uvedla to dnes v usnesení sněmovna, která se k předloze stavěla velmi kriticky. Chce také přesnější vymezení trestních činů, kterých by se mělo využívání údajů z evidence týkat. Doba jejich uchovávání by také měla být kratší než navrhovaných pět let.

Poslanci také soudí, že by nebylo vhodné případné rozšíření povinnosti předávání údajů i na lety mezi státy Evropské unie. Návrh hovoří jen o letech mezi EU a ostatními zeměmi. Sněmovna neschválila usnesení, podle kterého by návrh směrnice "vzala na vědomí".

Vláda se zavedení systému nebrání a směrnici ve sněmovně podpořil ministr vnitra Jan Kubice. "Například Belgie a Švédsko oznámily mimořádnou úspěšnost při odhalování případů pašování drog. Spojené státy byly schopny dopadnout atentátníka z Times Square také jen díky analýze evidence cestujících, a to jen chvíli před odletem do Asie," uvedl.

Řečníci z řad poslanců se ale obávali možného zneužití dat z evidence, například v případě útoku hackerů. Poukazovali také na to, že teroristi mohou zvolit při cestě do zemí EU jiný dopravní prostředek než letadlo. Kubice ale zdůraznil, že do databáze by se ukládaly jen údaje z letenky. "Zneužití vidím jako málo pravděpodobné," podotkl.

Proti směrnici už dříve vystoupil Úřad na ochranu osobních údajů. Podle předsedy úřadu Igora Němce by prověřování údajů o všech cestujících bylo zřejmě v rozporu s ústavou.

Údaje do jmenné evidence cestujících (Passanger Name Record; PNR) shromažďuje letecký dopravce pro účely rezervace a odbavení. Jde například o záznam o cestovních požadavcích každého cestujícího, který obsahuje například termín cesty, kontaktní údaje, jako je adresa a telefonní čísla, údaje o cestovní agentuře, platbě, čísle sedadla a zavazadlech. Údajů jsou prý zhruba tři desítky.

Státy by musely podle směrnice určit subjekt, ke kterému budou data o cestujících proudit. Po měsíci se údaje skryjí, uchovávat se budou ale pět let. Předseda sněmovního evropského výboru Jan Bauer (ODS) naznačil, že směrnice by nemusela být nakonec unií přijata. "Jak znám předběžné názory některých členských států, může nastat situace, že směrnice nebude pro své nedostatky schválena," uvedl.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic