Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Sněmovna asi schválí nový záchranný fond eurozóny

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Sněmovna asi schválí nový záchranný fond eurozóny

Z tisku a médií:

Sněmovna asi schválí nový záchranný fond eurozóny / Zpravodajství ČTK

Zdroj: Zpravodajství ČTK

Datum: 8. 9. 2011

Praha 8. září (ČTK) - Sněmovní evropský výbor dnes doporučil poslancům schválit návrh na změnu lisabonské smlouvy, která umožní vznik Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). ČTK o tom informoval předseda výboru Jan Bauer (ODS). ESM má nahradit současný záchranný fond eurozóny (EFSF).

Sněmovna by měla návrh posuzovat na nejbližší schůzi ještě v září. Senát v srpnu projednávání změny lisabonské smlouvy odložil. Odklad prosazovala vládní ODS s ohledem na současnou situaci v eurozóně, tedy kvůli šíření dluhové krize do jejích dalších zemí. Ke schválení návrhu je potřeba v obou komorách ústavní, neboli třípětinová většina.

"Nechceme blokovat řešení krize, kterou procházejí země eurozóny. Změnou článku nedojde k převodu pravomocí na unijní instituce, pouze se umožní, aby si členové eurozóny mezinárodní smlouvou domluvili postup při finanční pomoci státům v potížích," uvedl Bauer. Pokud by v budoucnu Česká republika k euru přistupovala, jednala by podle něho o přistoupení k záchrannému mechanismu zvlášť.

O konkrétní podobě záchranného mechanismu se v unii vedou ještě debaty. Podpis smlouvy i jeho ustavení se očekává podle informací z výboru během listopadu.

Členské země eurozóny budou muset podle údajů z březnového summitu přispět do pokladny ESM celkem 700 miliardami eur. Zemím platícím evropskou jednotnou měnou, které se ocitnou v problémech, bude moci půjčit až 500 miliard eur. Zbylých 200 miliard eur eurozóna využije jako rezervu pro udržení nejvyššího ratingu AAA. Členské státy eurozóny do ESM zaplatí celkem 80 miliard eur v hotovosti v pěti splátkách během pěti let, tedy od roku 2013 do roku 2017.

Výše příspěvku má záviset ze 75 procent na výši národního důchodu, ze 12,5 procenta na výši HDP a ze 12,5 procenta na počtu obyvatel. Nový stabilizační mechanismus by měl poskytovat úvěry za výhodnějších podmínek než dosavadní záchranný fond.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic