Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Sněmovna asi schválí nový záchranný fond eurozóny

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Sněmovna asi schválí nový záchranný fond eurozóny

Z tisku a médií:

Sněmovna asi schválí nový záchranný fond eurozóny / Zpravodajství ČTK

Zdroj: Zpravodajství ČTK

Datum: 8. 9. 2011

Praha 8. září (ČTK) - Sněmovní evropský výbor dnes doporučil poslancům schválit návrh na změnu lisabonské smlouvy, která umožní vznik Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). ČTK o tom informoval předseda výboru Jan Bauer (ODS). ESM má nahradit současný záchranný fond eurozóny (EFSF).

Sněmovna by měla návrh posuzovat na nejbližší schůzi ještě v září. Senát v srpnu projednávání změny lisabonské smlouvy odložil. Odklad prosazovala vládní ODS s ohledem na současnou situaci v eurozóně, tedy kvůli šíření dluhové krize do jejích dalších zemí. Ke schválení návrhu je potřeba v obou komorách ústavní, neboli třípětinová většina.

"Nechceme blokovat řešení krize, kterou procházejí země eurozóny. Změnou článku nedojde k převodu pravomocí na unijní instituce, pouze se umožní, aby si členové eurozóny mezinárodní smlouvou domluvili postup při finanční pomoci státům v potížích," uvedl Bauer. Pokud by v budoucnu Česká republika k euru přistupovala, jednala by podle něho o přistoupení k záchrannému mechanismu zvlášť.

O konkrétní podobě záchranného mechanismu se v unii vedou ještě debaty. Podpis smlouvy i jeho ustavení se očekává podle informací z výboru během listopadu.

Členské země eurozóny budou muset podle údajů z březnového summitu přispět do pokladny ESM celkem 700 miliardami eur. Zemím platícím evropskou jednotnou měnou, které se ocitnou v problémech, bude moci půjčit až 500 miliard eur. Zbylých 200 miliard eur eurozóna využije jako rezervu pro udržení nejvyššího ratingu AAA. Členské státy eurozóny do ESM zaplatí celkem 80 miliard eur v hotovosti v pěti splátkách během pěti let, tedy od roku 2013 do roku 2017.

Výše příspěvku má záviset ze 75 procent na výši národního důchodu, ze 12,5 procenta na výši HDP a ze 12,5 procenta na počtu obyvatel. Nový stabilizační mechanismus by měl poskytovat úvěry za výhodnějších podmínek než dosavadní záchranný fond.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Co nám vzkazuje Jan Palach? Cena svobody je absolutní. Bez ní není život

Jedenáctého srpna roku 1968 slavil Jan Palach dvacáté narozeniny. Možná, navzdory všem přicházejícím varovným signálům, stále ještě doufal, že o svém osudu budeme moci rozhodovat sami. ...

více

Drahý moloch na talíři školáků

Pokud chcete porozumět tomu, proč stát bobtná, krásným příkladem je nejnovější návrh ministerstva školství, aby děti, na které rodiče pobírají přídavek, měly ve školách oběd zdarma. Myšlenka zní bohul...

více

Co potřebujeme pro inovační strategii

Inovační strategie Česka do roku 2030, o jejíž přípravě informovaly Hospodářské noviny, po právu měla by být věcí národního zájmu. Je opravdu nejvyšší čas na transformaci celého pojetí české ekonomiky...

více
Ods Prachatice Hospic