Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Povinné revize kotlů: nově jednou za tři roky a levněji

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Povinné revize kotlů: nově jednou za tři roky a levněji

Z tisku a médií:

Povinné revize kotlů: nově jednou za tři roky a levněji / Prachatický deník

Zdroj: Prachatický deník

Datum: 15. 3. 2018

"Přijetí takto zásadních změn s dopady na průmyslový sektor a zaměstnanost by měla předcházet odborná debata za účasti ministerstva průmyslu a obchodu a zástupců průmyslu a zaměstnavatelů," řekl místopředseda hospodářského výboru Jan Bauer (ODS).

Technika na povinnou kontrolu domácích kotlů si lidé možná nebudou muset zvát každý druhý rok, jak je tomu nyní, ale jen jednou za tři roky.
Doporučili to členové sněmovního výboru pro životní prostředí, kteří včera jednali o pozměňovacích návrzích k novele zákona o ochraně ovzduší. Lidé by podle poslanců navíc mohli ještě ušetřit.
Pokud změnu schválí sněmovna, vytvoří ministerstvo životního prostředí databázi revizních techniků. Lidé si z ní budou moci vybrat nejbližšího technika s certifikátem od výrobce svého kotle. "Znemožní se transporty přes celou Českou republiku a navyšování ceny," uvedla poslankyně Eva Fialová (ANO), která návrh předložila.
Podle navržených pravidel by neměl pozvaný technik ke kontrolovanému kotli urazit vzdálenost delší než 50 kilometrů. "Bude tam zastropovaná cena, aby to lidi nestálo tolik peněz," řekla Deníku náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová.
První vlna revizí v roce 2016 potvrdila, že technický stav kotlů v Česku není dobrý a podíl topidel s nějakou závadou či nesrovnalostí je podle odborníků z řad výrobců kotlů až 80 procent Odstranění závady vede podle ministerstva nejen k nižším dopadům provozu kotlů na kvalitu ovzduší, ale také ke zvýšení účinnosti spalování.

TOPTE DÁL I UHLÍM

Naopak neprošel návrh předsedkyně výboru Dany Balcarové (Piráti), aby obce mohly zakázat svým občanům topení hnědým uhlím. Podle ministerstva by to poškodilo zejména lidi, kteří v minulých letech investovali peníze do kvalitnějších kotlů. "Pro ně by to byla zmařená investice," konstatovala náměstkyně Berenika Peštová.
Balcarové se nepodařilo prosadit ani návrh na zákaz výjimek z emisních limitů pro hnědouhelné elektrárny, který podporují ekologové a někteří akademici. Proti jeho přijetí se včera vyslovil také sněmovní hospodářský výbor, podle něhož by vedl ke zdražení energií a tepla pro koncové spotřebitele.
"Přijetí takto zásadních změn s dopady na průmyslový sektor a zaměstnanost by měla předcházet odborná debata za účasti ministerstva průmyslu a obchodu a zástupců průmyslu a zaměstnavatelů," řekl místopředseda hospodářského výboru Jan Bauer (ODS).
Podle představ členů výboru pro životní prostředí by ji ještě letos měla vést pracovní skupina složená z poslanců, zástupců ministerstev i odborníků. Podle poslankyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by poté mohla vzniknout další novela zákona zaměřená právě na emise z elektráren. "Tisíce lidí ročně umírají v důsledku špatného životního prostředí, v tomto případě ovzduší, a my s tím musíme něco dělat," prohlásila Pekarová Adamová.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic