Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Poslední strana vybrala kandidáty pro parlament

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Poslední strana vybrala kandidáty pro parlament

Z tisku a médií:

Poslední strana vybrala kandidáty pro parlament / Českobudějovický deník strana 3 Českobudějovicko - zpravodajství

Zdroj: Českobudějovický deník strana 3 Českobudějovicko - zpravodajství

Datum: 21. 7. 2009

ednička z minulých voleb však bude v podzimním boji o hlasy voličů chybět.

České Budějovice/ Jako poslední ze současných parlamentních stran vybírali na jihu Čech o víkendu své kandidáty pro podzimní poslanecké volby zelení. Do čela si postavili českobudějovického zastupitele, právníka a ekologa Svatomíra Mlčocha.

Lídr kandidátky ovšem není členem Strany zelených (SZ) ale Strany pro otevřenou společnost (SOS). Vede však společný klub zastupitelů SZ a SOS v krajském městě. „Jsem předseda koaliční kandidátky z komunálních voleb,“ uvedl pro Deník Mlčoch a dodal, že za zelené kandidoval i v minulých parlamentních volbách.
Při nich se zeleným nepodařilo prosadit do parlamentu ani tehdejší jihočeskou jedničku Danu Kuchtovou, protože v jižních Čechách nezískala strana potřebný počet hlasů.
Kvůli přepočítávání hlasů bylo tehdy třeba na poslanecký mandát u zelených přibližně 7,5 %, ale od voličů dostali zelení jen 7,2 % hlasů. „Chybělo málo. Musíme se pokusit hranici volitelnosti překonat,“ prohlásil Mlčoch a doplnil, že se pomalu obnovuje důvěra v zelené.
Strana se totiž před časem ocitla na pokraji rozkolu, když z jejích řad bylo několik členů vyloučeno a někteří pak stáli u zrodu dalších dvou „zeleně“ zaměřených politických uskupení.
Vyloučena byla například Dana Kuchtová, kterou však letos několik místních sdružení opět navrhlo na čelné místo parlamentní kandidátky na jihu Čech.

Bez Kuchtové

Dana Kuchtová ale na nominačním sjezdu nekandidovala a byla přítomna pouze jako host.
„Nechce poskytnout záminku k pokračování vnitrostranických sporů,“ uvedl člen jihočeského vedení zelených Martin Kolík. Podle Kolíka by mohl nastat problém ve chvíli, kdy by kandidátní listiny schvalovalo republikové vedení zelených.
Tam jsou dosud pevně usazeni přívrženci bývalého předsedy Martina Bursíka, kterému se připisoval hlavní podíl na nedávném vyloučení Kuchtové.
Sám Bursík ale po krachu zelených v krajských a evropských volbách, kdy totálně propadli, na svůj předsednický post rezignoval a nebude se už ucházet ani o křeslo řadového poslance.
„Jihočeští zelení vítají jako symbol a jako projev rozumného a vstřícného přístupu, že Martin Bursík ani Dana Kuchtová v těchto volbách nekandidují,“ konstatoval Kolík s tím, že Kuchtová chce prospět straně v rámci frakce Demokratická výzva. Jedničkou na kandidátce zelených na jihu Čech tedy bude českobudějovický advokát Svatomír Mlčoch. „Chci podporovat vzájemnou spolupráci a postupnou konsolidaci celého zeleného a občansky orientovaného politického proudu,“ říká Svatomír Mlčoch.
„Letošní volby do sněmovny považuji za významný krok tímto směrem, a to jak při sestavování kandidátek, tak v podobě a zaměření předvolební kampaně,“ dodal Mlčoch.
Dvojkou zelených bude Michaela Petrová, táborská zastupitelka a na třetím místě bude Alois Pavlíčko z Prachatic, bývalý ředitel správyNPa CHKO Šumava. Za zelené budou dále kandidovat na předních místech Pavel Buček z Písku, Libor Lev z Brloha, Zuzana Guthová z Borovan, Martin Klíma ze Sezimova Ústí, Radek Kalkuš ze Zubčic nebo Vratislav Klabouch z Rudolfova.

Poslanci v čele

Jména pro parlament zaměstnávají politické strany už několik měsíců.
První na jihu Čech schválili své kandidáty ze současných parlamentních stran komunisté. Povede je jejich předseda Vojtěch Filip. Po nich vybírala ODS, která se rozhodla pro lídra Jana Bauera z Prachatic. Vedle dvou zmíněných stran se pro poslance na čelo kandidátky rozhodla i ČSSD, kterou povede Vítězslav Jandák. U KDU–ČSL bude lídrem ve volbách českobudějovický zastupitel Jaromír Talíř.

Region| Jižní Čechy

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic