Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Obce se možná dostanou k dalšímu svému historickému majetku

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Obce se možná dostanou k dalšímu svému historickému majetku

Z tisku a médií:

Obce se možná dostanou k dalšímu svému historickému majetku / Zpravodajství ČTK

Zdroj: Zpravodajství ČTK

Datum: 14. 9. 2011

Praha 14. září (ČTK) - Obce se možná dostanou k dalšímu svému historickému majetku, který je nyní státní. Předpokládá to návrh novely zákona o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí, který předložila sněmovně skupina poslanců. Pokud by byla předloha schválena, obce by získaly nemovitosti, které bývaly ve vlastnictví České a Slovenské Federativní Republiky.

Objem majetku lze podle jednoho z předkladatelů Františka Dědiče (ODS) těžko kvantifikovat. Podle odhadů jde řádově o tisíce hektarů lesů a některé zemědělské plochy, řekl ČTK Dědič. Autoři novely podle něho vycházejí z myšlenky, že historický majetek má být obcím vrácen bez ohledu na to, zda dříve patřil České republice, nebo federaci.

Vláda přijala už v roce 1994 usnesení, podle kterého měl být dříve federální historický majetek obcí vrácen. Nemovitosti ale převedeny nebyly, převážil názor, že je nutné přijmout zvláštní zákon, píšou předkladatelé v důvodové zprávě. O vydání majetku se vedla další jednání, k cíli nikdy nevedla. Obce neuspěly ani v soudních sporech.

"Vznikl dlouhodobě neudržitelný stav nerovnoprávnosti, kdy historický majetek byl obcím v některých případech vydán zpět a v některých případech nikoliv," uvedli předkladatelé z řad poslanců ODS, TOP 09 a Starostů, Věcí veřejných a ČSSD.

Obce by podle novely získaly majetek, který vlastnily ke konci roku 1949 a jenž byl ke dni účinnosti zákona o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí v květnu 1991 v držení federace. Podmínkou by bylo také to, že tento majetek není ve vojenských újezdech.

Nemovitosti by obce získaly k lednu 2013. Pokud by o ně nestály, musely by podle předlohy do konce příštího roku písemně uvést, že o majetek nemají zájem.

Předloha se podle Dědiče netýká budov, které na pozemcích mohly vzniknout od 50. let. Předkladatelé soudí, že na nich žádné významné objekty nejsou. V případě, že by na pozemcích stály, mohly by zůstat státu.

Novelu zákona, pod kterou jsou vedle Dědiče podepsáni také, Jan Bauer (ODS), Jiří Oliva (TOP 09 a Starostové), Milan Šťovíček (VV) a Jan Babor (ČSSD), nejprve posoudí vláda. Potom o ní rozhodne parlament.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic