Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Lidí pracujících na dobu určitou asi přibude. Většina poslanců byla pro

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Lidí pracujících na dobu určitou asi přibude. Většina poslanců byla pro

Z tisku a médií:

Lidí pracujících na dobu určitou asi přibude. Většina poslanců byla pro / 28.3., Českobudějovický deník

Zdroj: 28.3., Českobudějovický deník

Datum: 3. 4. 2013

Možnost řetězit za určitých podmínek pracovní smlouvy na dobu určitou, aniž by musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího časově omezeného pracovního poměru, bude například podle poslance Jana Bauera (ODS) přínosem.

Jižní Čechy – Stavební firmy nebo zemědělské podniky zřejmě budou moci znovu uzavírat se zaměstnanci pracovní poměr na dobu určitou opakovaně bez časových omezení. Umožnit to má návrh novely zákoníku práce, který včera schválili poslanci.
Pro novelu, kterou nyní budou posuzovat senátoři, zvedla ruku i většina jihočeských poslanců. Ti z ODS bez výjimky. Možnost řetězit za určitých podmínek pracovní smlouvy na dobu určitou, aniž by musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího časově omezeného pracovního poměru, bude například podle poslance Jana Bauera (ODS) přínosem.
"Praxe totiž ukázala, jak toto ustanovení zákoníku práce limituje zaměstnavatele především ve stavebnictví a zemědělství, ale nakonec i zaměstnance v těchto oborech," řekl našemu Deníku včera ráno ještě před hlasováním Jan Bauer. Pokud novelu schválí i senátoři a podepíše prezident, skončí podle poslance najímání zaměstnanců přes agentury, což uvítají zaměstnavatelé i samotní pracovníci.
Čím méně regulace prý stát naloží na záda firmám a zaměstnancům, tím příznivější budou podmínky pro vznik nových pracovních míst. "Pro náš kraj a jiné regiony chudší na průmysl je taková změna o to víc zajímavá a potřebná," zmínil Jan Bauer a před hlasováním odhadl, že přijetí novely by mohl zkomplikovat jedině pozměňovací návrh, který se do novely dostal jako přílepek. "Týká se povinnosti zaměstnavatele zajistit přestávku ve směnném provozu, a to z platných 12 hodin na 11 hodin. I tento pozměňovací návrh ale poslanci nakonec přijali. Novelu zákoníku práce odmítli z jihočeských poslanců jednohlasně pouze komunisté. Poslanec Petr Braný (KSČM) zmínil, že není příznivcem řetězení smluv na dobu určitou. "Už současná legislativa dává zaměstnavatelům dostatečnou možnost, aby poznali kvality toho kterého pracovníka zaměstnaného na dobu určitou. A lidem přináší pracovní poměr na dobu neurčitou pocit jistoty," řekl Petr Braný s tím, že pro novelu nezvedl ruku i kvůli některým s ní spojeným pozměňovacím návrhům.
Jednotní v názoru na novelu zákoníku práce nebyli ani sociální demokraté. Například Jan Babor (ČSSD) se hlasování zdržel. Našemu Deníku svůj postoj zdůvodnil obavami, aby novelu zákoníku práce nezneužívali představitelé firem, v nichž nefungují odborové organizace. "To, jak by se podle novely v takových podnicích postupovalo, nikdo před hlasováním dostatečně neobjasnil. Nicméně připouštím, že ve firmách, kde odbory mají, může být novela přínosem," podotkl Jan Babor.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic