Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Jan Bauer je evropský expert, své kořeny má na Šumavě

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Jan Bauer je evropský expert, své kořeny má na Šumavě

Z tisku a médií:

Jan Bauer je evropský expert, své kořeny má na Šumavě / www.prachatickonews.cz

Zdroj: www.prachatickonews.cz

Datum: 22. 10. 2013

Na pivo chodí k Jablečňákovi, pro rohlíky do Coopu, má rád víno. Stále aktivně sportuje, nejraději hraje stolní tenis, často se s manželkou projedou na kolečkových bruslích.

Na pivo chodí k Jablečňákovi, pro rohlíky do Coopu, má rád víno. Stále aktivně sportuje, nejraději hraje stolní tenis, často se s manželkou projedou na kolečkových bruslích. Možná ho už nepotkáváte každý den, jako když byl v Prachaticích starostou. Ale je tu pořád. Pokud právě není v Praze nebo v Bruselu. Cestování už je dlouho součástí jeho života a práce. Minulé volby do Poslanecké sněmovny v jižních Čechách jasně vyhrál.
Souzeno mu zatím bylo stát se stranickým expertem na evropskou politiku. Vzal to za své. A k Evropě přidal kus světa. Mluví anglicky, německy a rusky. Je uznávanou osobností. Do svého rodného města pod šumavskou tisícovkou Libínem se stále rád vrací. Je tu doma.

Řeč je o Janu Bauerovi, který v nadcházejících parlamentních volbách kandiduje za ODS do Poslanecké sněmovny. Dvanáct let byl prachatickým starostou, devět let poslancem. V Praze nezvlčil, na svůj rodný kraj nezapomínal. Vyprávět by o jeho působení a pomoci mohli znalí lidé ve všech větších městech Prachaticka.
Vizitka Jana Bauera

Prachatický rodák (ročník 1969), vystudoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického se zaměřením na ekonomiku a řízení. První kroky mladého inženýra po absolvování vysoké školy vedly do soukromé sféry - do marketinku českobudějovických Pozemních staveb, poté byl obchodním manažerem společnosti Müller sport a ekonomem nákupu u Roberta Bosche v Českých Budějovicích.

Po dvou letech působení v komunální politice byl Jan Bauer zvolen starostou Prachatic. Tehdy byl jedním z nejmladších starostů v republice. Poslancem se stal poprvé v roce 2004, mandát pak dvakrát obhájil, v letech 2006 a 2010. Znalost cizích jazyků, zájem o evropskou politiku a zkušenosti starosty města z příhraničního regionu ho dovedly do Výboru pro evropské záležitosti. Z řadového člena se později stal jeho místopředsedou a nakonec stanul v jeho čele. Kromě toho působil ještě v zahraničním výboru. Jeho politickou dráhu v ODS, v jiné straně nikdy nebyl, najdete na jeho webu.
Slušné je nejdřív zúčtovat

Práce politika a poslance je natolik specifická, že stejně náročné je i její zhodnocení. "Souhlasím s tím, že než se člověk pokusí vykročit do další etapy života a práce, je na místě nejprve zúčtování toho, co bylo," říká Jan Bauer. "Koho to opravdu zajímá, ten si informace najde," dodává. Nejvíc faktů se dá objevit na jeho webových stránkách. Třeba články a komentáře ve stejnojmenné rubrice vás překvapí svou četností, ucelenými informacemi, hloubkou pohledu, živým podání a především jasnými východisky. "Ne vždycky se dá se vším jít například do televize," říká Jan Bauer. Netouží být expertem na všechno. Novinářům se nepodbízí, ani je neodmítá, když mají zájem.
Angažmá v Evropském a zahraničním výboru

V evropském výboru mu prošly rukama stovky směrnic a nařízení. "Proto dobře vím, že i život lidí v Jihočeském kraji ovlivňuje často více Brusel než poslanci českého parlamentu. Jsem rád, že se mi podařilo zavést praxi, kdy většinu důležitých dokumentů projednával nejen výbor, ale celá sněmovna. Bohužel jsme často naráželi na neznalost evropské problematiky, a to i u poslanců levice, kteří se přitom hlásí k myšlence eurofederace a nezdráhali by se Bruselu svěřit více pravomocí."

Šumavské obce ho berou

Pro šumavské obce zajistil 20 milionů korun. "Tyto dodatečné prostředky plynou malým šumavským obcím s velkým katastrem jako nepatrná kompenzace za propad daňových výnosů, který jim vznikl novým rozpočtovým určením daní," vysvětluje Jan Bauer. Zákon, který to umožnil, prosadil spolu s Vladislavem Vilímcem, poslancem ODS za Plzeňský kraj. Když Jana Bauera přivítají například na radnici v Netolicích, Lhenicích či ve Volarech a dalších místech, vidí ho rádi. A nejen proto, že jim pomohl s financemi. Vítají ho jako člověka, na kterého se můžou všestranně spolehnout.
Dvacítka PRO

Jsou to vlastně dvě desítky důvodů, proč Jana Bauera podpořit. Najdete je rovněž na jeho webu. Je tam uveden pro každý den před volbami jeden dobrý důvod. Dozvíte se například, že byl iniciátorem a spoluautorem zákona, kterým umožnil, aby se desítkám obcí, mimo jiné např. Vimperku, vrátil historický nemovitý majetek, který mu byl blokován v návaznosti na legislativu z roku 1991 a nevyjasněné právní podmínky po rozdělení federace. Nebo o jeho aktivním jednání o napojení jihočeské dálniční sítě na dopravní cesty v Německu a Rakousku a dalších důležitých tématech.

Nejsilnější zážitky v politice

Byla by jich určitě spousta. "Navštívil jsem třeba kongres ve Spojených státech amerických, což je nejvyšší zastupitelský sbor země. Každé jednání tam zahajují modlitbou. Byl to pro mě dost silný zážitek, zvlášť když si člověk uvědomí vysokou míru ateizmu v naší zemi a také ty nekonečné diskuse při zahájení pléna naší sněmovny. Vyprávět o nevšedních zážitcích z mnoha zemí by zřejmě stačilo na vydání knihy. Snad každému bych přál, aby se podíval do Izraele. Nejen kvůli historii, ale zejména mladým lidem a hlavně těm, kteří jsou snad náchylní k chování a jednání nácků. Viděl jsem i plačící mladé lidi u památníku Jad Vašem. Je to památník obětem a hrdinům holokaustu, masového vyvražďování židů nacisty za druhé světové války. Obecně současná, izraelská politika je autentická a přímá, jde jim totiž často o život," vypráví Jan Bauer.
Co to chce teď?

Lidé, kteří sledují jeho životní příběh, profesní dráhu ve společnosti a jeho výsledky, říkají, že teď přichází jeho chvíle. "Mou vlastní politickou budoucnost teď opravdu neřeším. Přeji si, abychom uspěli v nadcházejících volbách. Je správné mít politické ambice, ale nebezpečné lpět na politických funkcích," říká s úsměvem.

Zlatá stezka na seznam UNESCO?

Jan Bauer to byl, kdo otevřel jednání o zápisu Zlaté stezky na seznam movitých památek UNESCO. "Využil jsem k tomu i své zahraniční kontakty a o možnostech Zlaté stezky jednal přímo se zástupci UNESCO v Paříži. Ve funkci poslance jsem udržoval úzké vztahy se starosty v sousedním Německu a Rakousku a snažil se je získat pro myšlenku Zlaté stezky na seznamu UNESCO a další projekty spojující obě naše země," uvedl. Přitom Jan Bauer chápe Zlatou stezku nejen jako dávnou obchodní spojnici mezi bavorským Pasovem a Prachaticemi, jejíž existence je doložena už hluboko ve středověku. Jde totiž o fenomén Zlaté stezky zahrnující krajinu, obyvatelstvo, památky i myšlenky přeshraniční spolupráce od minulosti po současnost s výhledem do budoucna. Lepší turistické využití Zlaté stezky je pak jeho součástí.
Dostavěl by Temelín?

"Na tuto složitou problematiku neexistuje jednoduchá odpověď. Proto alespoň dva pohledy na věc: Podporuji dostavbu jaderné elektrárny Temelín za podmínky, že bude zajištěna efektivita jejího provozu. Bylo by velmi nešťastné zahájit výstavbu nebo se k ní smluvně zavázat dříve, než bude jasné, zda bude efektivita Temelína v rámci Unie nebo našeho středoevropského regionu zajištěna. Německo zároveň nedávno potvrdilo, že chce v budování nových větrných a solárních elektráren dále pokračovat, což českému plánu na dostavbu jaderné elektrárny Temelín nesvědčí. Protože pokud Němci uspějí, může se stát, že až uvedeme nové bloky Temelína do provozu a budeme chtít elektřinu prodávat za cenu okolo 70 eur za MWh, budeme si ji moci z Německa koupit za 40 eur, což je její aktuální cena na burze v Lipsku. Bohužel, Evropská komise v řešení současných potíží energetického sektoru příliš nepokročila."

Lanovka na Smrčinu - Hochficht ano či ne?

"Podpořím stavbu lanovky na Hochficht, protože jsem přesvědčen, že vykácení 13ti hektarů půdy ve třetí zóně národního parku je z hlediska ekologie racionálnější krok, než do Národního parku Šumava nadále pouštět tisíce aut, kterými se lidé dopravují za lyžováním na druhou stranu hranic," říká jasně Jan Bauer.
K Evropě jsme kritičtí, ale bereme ji

"Není pravda, že všechno, co přichází z Evropské unie, je špatné," ví Jan Bauer. "Náš volič je k Evropě kritický, například vnímá přetrvávající nedostatek demokratických platforem a záruk, ale celkově Evropu bere. Budoucnost naší země, kraje, okresu, města je samozřejmě v evropském prostoru. Jenom upozorňujeme na to, co by se mohlo a tedy i mělo dělat na evropské úrovni lépe. Nezapomínám při tom ani na naše rezervy a dosud nevyužité možnosti. Evropa se podle našich dosavadních zkušeností bude dál měnit. Měli bychom být aktivně u toho, abychom se později nedivili."

Z koníčků jsou koně

"Mám radost, že můžu pořád aktivně sportovat. Samozřejmě stolní tenis byl a je moje životní láska," říká Jan Bauer s úsměvem. Doma mě vedli k tomu, abych v něčem vynikal. A to pro mě byl právě ping-pong." Těch sportovních koníčků má Jan Bauer samozřejmě víc: tenis, squash, lyže, in-linové brusle, běh i golf, motorka a nedá dopustit ani na krásnou šumavskou přírodu. Koníčkem je však i jeho domácí vinotéka s nějakými tři sta padesáti lahvemi vína. "Přechutnávat víno je pro mě splněným snem. Za dobrým vínem jezdím třeba na Moravu, kde mám mezi vinaři přátele. Rád si ve sklípku poslechnu, jak se jim vede, jak žijí, co je trápí a co jim schází ke štěstí," dodává Jan Bauer a nezapře svůj zájem o lidi, ať žijí kdekoliv. Koníčkem je pro něj i jeho rodina, je ženatý a má dvě dospívající děti, Honzíka a Ivanku.
"Svou cestu jsem si vyšlapal sám..."

Popravdě řečeno, byl a stále je zvyklý vyhrávat. Před nadcházejícími volbami je situace o dost jiná. Podle znalců je pravice zřejmě prohraje. "To, co se nám i mně osobně úspěšně v minulých letech podařilo, se určitě nedá zcela zapomenout. Nejsem však na politice závislý, svoji cestu jsem si vyšlapal sám a mohu se kdykoliv vrátit pracovat do soukromé sféry. Navíc věřím, že uvažující lidé se nakonec vrátí k zavedeným stranám a ti pravicově smýšlející podpoří ODS," říká Jan Bauer.
Přijďte k volbám, jsou důležité

Jsou tyto volby nedůležité, jak říká Václav Klaus, nebo by k nim naopak lidé měli přijít? "Rozhodně k volbám přijďte! Hodně se mluví o tom, jak je pro voliče důležité jít k volbám. To je pravda, jde o to, využít své volební právo, a také o pocit, být při tom rozhodování. Mně ale v té souvislosti napadá ještě jeden pohled na věc. Je velmi důležité, aby i politik prošel volbami. Řeči se vedou, pivo se pije, ale teprve když kandidát ukáže tvář voličům a nechá je rozhodnout, pak má v případě úspěchu nárok a otevřené dveře k práci v politice," říká Jan Bauer.
Kampaň může být slušná

Začátkem října sázel Jan Bauer s kolegy stromky v Národním parku Šumava nedaleko Stožce. Už třetí rok za sebou. Pár dní nato moderoval v zaplněném foyer prachatického městského divadla besedu o knize spisovatele Jana Bauera z Vodňan, nazvanou Klášter kostlivců. Její děj se z části odehrává v Prachaticích. V polovině října nechyběl Jan Bauer při výlovu bezmála třicetihektarového rybníku Podroužek u Netolic. Pasován na pravověrného rybáře tam byl už vloni, letos přijal na chvíli angažmá od netolických divadelních ochotníků ze spolku Tyl a zapojil se do jejich vystoupení. V pátek 18. října navštívil firmy ve Vimperku, Čkyni a Zdíkově. "Pamatuji předvolební mítinky, kdy jsme k občanům promlouvali do mikrofonu z pódia. Musím říct, že když si mohu s člověkem promluvit přímo z očí do očí, je to mnohem příjemnější. A doufám, že pro obě strany taky přínosnější," soudí Jan Bauer.

Klidně mu to hoďte!

"Díky za vaše hlasy u voleb. Můžu vás ujistit, že je rozhodně nepromarním," zdůrazňuje Jan Bauer.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic