Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Dluhy tlačí EU ke společným daním

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Dluhy tlačí EU ke společným daním

Z tisku a médií:

Dluhy tlačí EU ke společným daním / Mladá fronta DNES

Zdroj: Mladá fronta DNES

Datum: 22. 8. 2011

Rozpočtová krize nastartovala stmelování hospodářských politik jednotlivých evropských zemí: pracuje se na evropské ekonomické vládě i daních. Česko je proti

Sprohlubující se dluhovou krizí se stále hlasitěji ozývají pesimistické hlasy předvídající rozpad eurozóny, konec eura, či dokonce celé Evropské unie. Tomu se snaží zabránit nejvyšší evropští lídři, a to tak, že se snaží spolupráci jednotlivých zemí ještě více utužit. Místo rozpadu tak po krizi může vzniknout Evropa, která bude mít mnohem blíže ke klasické federaci, než tomu je doposud.
Tento trend potvrzují i výsledky schůzky dua Merkelová – Sarkozy z minulého týdne. Oba politici chtějí vytvořit evropskou finanční vládu pod vedením prezidenta Evropské rady Hermana Van Rompuye. Jaké konkrétní pravomoci by nová vláda měla, zatím jasné není, signál obou politiků zbytku Evropy je však jednoznačný: národní rozpočty by měl stále častěji připomínkovat i Brusel.
Stále častěji se také ozývá volání po společných evropských dluhopisech. Především předlužené země evropského jihu v nich vidí řešení svých problémů. Výhodou pro ně by byly nižší úroky na půjčky, které nyní narůstají do neúnosné výše. Zemím, jako je Německo, které mají své rozpočty v pořádku, by to ovšem půjčky zdražilo.
Právě proto se zatím kancléřka Merkelová stavěla ke společným dluhopisům spíše odmítavě. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble o víkendu naznačil, co by největší evropská ekonomika za své kývnutí k eurobondům požadovala. „Dokud nebudeme kolektivně provádět fiskální politiku, tak nemůžeme mít na stejné úrovni ani úrokové sazby,“ řekl Schäuble. Pokud tedy bude pokračovat volání po eurobondech, lze rovněž očekávat zesílení tlaku na hlubší integraci na hospodářské úrovni.

Spor o další sjednocování

Mnoho států včetně České republiky se k užší spolupráci staví odmítavě a o schvalování rozpočtů Bruselem nechtějí ani slyšet. Už nyní přitom musí vlády své plány s Unií konzultovat a dostávají k nim nezávazné hodnocení. První z těchto posudků si přitom český ministr financí Miroslav Kalousek chválil.
Podobně jako Česko odmítají prohlubování společné hospodářské politiky třeba i Slovensko nebo Velká Britanie. Například představitelé Polska však zkritizovali výsledky setkání Sarkozyho a Merkelové jako málo tvrdé. „Polsko jako země předsedající Evropské unii očekávalo mnohem tvrdší rozhodnutí,“ komentoval premiér Donald Tusk s tím, že se nebojí hlubší centralizace rozpočtové politiky směrem k Bruselu. Polsko přitom ještě za předešlé vlády bratrů Kaczynských platilo za jednoho z největších euroskeptiků.
Kotrmelec opačným směrem učinilo i Finsko. To přednedávnem patřilo mezi země se vstřícným vztahem k euru. Po volebním úspěchu strany Praví Finové se však přesunulo na stranu jeho odpůrců. Rozpočtoví hříšníci z jihu Evropy naopak pod tlakem hrozících bankrotů přistupují na mezinárodní spolupráci stále ochotněji.
Nejdále zatím došlo duo Francie a Německo, které chce harmonizovat podnikové daně v obou zemích už od roku 2013. Zda se německofrancouzský model rozšíří i do dalších zemí, jisté není. U řady zemí, jako je Bulharsko či Irsko, které lákají investory na nízké daně, lze očekávat odpor.
Plán společných daní má i Evropská komise. Ta ovšem na rozdíl od Němců a Francouzů chce zavést jen společný základ daně, ne jednotnou sazbu. Poslanecký výbor pro evropské záležitosti za Českou republiku podobné snahy oficiálně odmítl. „Česká republika odmítá nejen návrh na společný daňový základ, ale v usnesení máme i výzvu české vládě, aby nepodporovala jakékoli kroky, které by vedly k harmonizaci nejen základu, ale i daňové sazby,“ říká šéf výboru Jan Bauer.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Události, komentáře: Budoucnost Evropy

V čele Evropské komise je Ursula von der Leyenová. Jak se líbí v Česku její vize a program? Třeba na zelený plán nebo migrační politiku? A koho vyšlou Češi do jejího týmu komisařů? Téma Událostí, komentá...

více

Události, komentáře: Vládní krize

Vláda zatím pokračuje, ČSSD je z ní ale pořád jednou nohou venku a čeká, jestli prezident Zeman vymění ministry na rezortu kultury tak, jak sociální demokraté chtějí. Jak dlouho ještě krize potrvá? A jsou na ...

více

Duel Seznam.cz o zrušení přímé volby prezidenta: Zeman rozkolísal ústavní systém a premiér se bojí

Zrušit přímou volbu prezidenta? Téma Duelu Seznam.cz pro místopředsedu ODS Martina Baxu a poslance TOP 09 Dominika Feriho. Premiér Andrej Babiš nedokáže čelit zneužívání prezidentského úřadu, ČSSD jen stále ...

více
Ods Prachatice Hospic