Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Chodby pod městem prý existují, ale nikdo netuší, kudy přesně vedou

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Chodby pod městem prý existují, ale nikdo netuší, kudy přesně vedou

Z tisku a médií:

Chodby pod městem prý existují, ale nikdo netuší, kudy přesně vedou / Prachatický deník

Zdroj: Prachatický deník

Datum: 25. 3. 2010

To, že prachatické podzemí skrývá chodby, jež byly pro předky jedinou možností opuštění města, se traduje léta. Čas od času se objeví někdo, kdo vzpomena na mladá léta a přidá historie na autentičnosti s tím, že on sám ty chodby opravdu prošel, coby dítko školou povinné.

S názory, že chodby možná existují, se zabývá i strategický plán města. Který je v současné chvíli zpracován. „Pracovní skupina, jejímž úkolem bylo říci, zda něco podobného ve městě máme, byla seskupena už před lety,“ připustil starosta Prachatic Jan Bauer s tím, že se ztotožňuje s názorem, že chodby existují. Ale . . . S jistotou je možné říci pouze to, že vstup do chodeb je v areálu Parkánu. Přístup do podzemí je ale zajištěn mříží. Vyústění prý také existuje, někde v prostoru Žižkovy skalky. „Jestli systém chodeb je, tak je z velké části zborcený,“ připouští Bauer.

Po existenci chodeb pátrali archeologové už v době, kdy se rekonstruovalo náměstí. Jenže věc má háček. Pod náměstím jsou také sklepy měšťanských domů, které nejsou součástí systému. Dříve možná byly propojené, ale v současné době jsou domy ve většině případů soukromým majetkem a jejich propojení není možné. Pak jsou pod náměstím také štoly, jimiž vedl starý vodohospodářský systém. „Právě tyto tři věci mnozí lidé pletou dohromady. Jedna věc jsou podzemní chodby, druhá sklepy domů a třetí starý vodovod,“ vysvětlil prachatický starosta.
Strategická plán tak počítá s možností odhalení tajemství podzemních chodeb, ale k tomu vůbec nikdy dojít nemusí. Město se možná časem pustí do přesného mapování, kudy by mohl systém chodeb vést a hlavně v jakém se stavu. Plán je připraven do roku 2014, a tak zůstává další možná.

Pokud vznikne nějaká studie, která by mohla odhalit, na kolik jsou chodby zachované, je nejprve třeba říci, kolik by pak případně stála rekonstrukce. „Pokud budeme mluvit v reálných číslech, šlo by o desítky milionů korun,“ dodal Bauer. Další věcí je podle něho otázka turistické zajímavosti. Projít se pod městem jen tak s baterkou bez toho, aby tam bylo něco dalšího k vidění je také nesmysl. „Opravit chodby, kam by následně nikdo nechodil, je nesmysl,“ uvažuje Bauer. Zřejmě si tak na odhalení historie prachatického podzemí počkáme. A možná zůstane navždy utajeno.

Autor: Jana Vandlíčková

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic