Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Čas mimo sněmovnu je teď mou výhodou

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Čas mimo sněmovnu je teď mou výhodou

Z tisku a médií:

Čas mimo sněmovnu je teď mou výhodou / 5plus2.cz

Zdroj: 5plus2.cz

Datum: 27. 10. 2017

Za ODS jsem moc rád, že jsme se zvládli odrazit ode dna, kde jsme se ocitli v roce 2013. Tehdy na tom strana nebyla vůbec dobře. Chtěl jsem letos v našich členech a příznivcích vzbudit pocit, že ODS má smysl volit i pracovat pro ni.

(5plus2.cz) Po čtyřleté pauze se díky druhému místu ODS ve volbách vrací bývalý prachatický starosta Jan Bauer. 48letý rodák z města pod Libínem chce skloubit práci poslance s rolí městského i krajského zastupitele. Dvanáct let řídil Prachatice jako starosta, později vedl jihočeskou ODS do voleb jako lídr. A uspěl. V té době měli jihočeští občanští demokraté v Poslanecké sněmovně hned čtyři zástupce. V roce 2013 ale přišel pád, nejen pro ODS, ale i Jana Bauera. Zkušený politik se musel smířit s rolí obyčejného prachatického zastupitele a začal podnikat. Po dalších dvou letech usedl do krajského zastupitelstva. A díky výsledku letošních voleb se vrátí i mezi poslance. „Trochu jsem si vyčistil hlavu, myslím, že je to nutná věc. Lidé, kteří po celé ty čtyři roky ve sněmovně seděli, mi teď volají, aby slyšeli můj názor, protože jsem mohl získat trochu odstup. Přiznám se, že jsem z toho v posledních měsících dost těžil, je zajímavé to zažít. Zároveň jsem zažil Grossovu i Špidlovu vládu, a ač se to nezdá, služebně patřím k těm nejzkušenějším,“ říká Bauer.

Jak hodnotíte výsledky voleb?

Za ODS jsem moc rád, že jsme se zvládli odrazit ode dna, kde jsme se ocitli v roce 2013. Tehdy na tom strana nebyla vůbec dobře. Chtěl jsem letos v našich členech a příznivcích vzbudit pocit, že ODS má smysl volit i pracovat pro ni. A že máme ambice i znovu být velkou pravicovou stranou. To se podařilo. A těší mě to. Samozřejmě ale vidím i to, že jiné tradiční strany hnutí ANO totálně převálcovalo.

A osobně jste spokojený také, ne?

Určitě. V předvolební kampani jsem měl možnost setkat se jak s lidmi, kteří se rozhodli dát nám znovu šanci, tak i lidmi, kteří volí Andreje Babiše a hnutí ANO. Bylo to pro mě zvláštní, protože jinak jsem tyhle lidi vůbec neznal, asi se jinak pohybuji v úplně jiné sociální skupině. Ale ten princip hledání silného lídra, který pak stojí za úspěchem celé strany, ten byl jasný i při volbách v Německu nebo třeba Rakousku. Od dob, kdy jsem s politikou začínal, se všechno změnilo. Ale dělá mi radost, že typ politika, který zastupuji, má i v tomhle změněném světě pořád své místo.

Do sněmovny se vracíte po čtyřech letech, spolu s Janem Zahradníkem. Už víte, kde budete mít kancelář a jaké si zvolíte spolupracovníky?

Právě proto, že jsme dva, musíme si kraj nějak rozdělit. K tomu, abych se setkával s lidmi, ale nutně nepotřebuji kancelář, jsou i jiná místa, například kavárny. Některé spolupracovníky už mám jisté, třeba Ivetu Uhlíkovou z Netolic. U dalších lidí zatím přemýšlím. Je ale jasné, že bez kvalitních lidí kolem sebe se dnes poslanec neobejde.

Zkušenosti máte, jste znovu poslancem. Co plánujete dál?

Nechci to teď komplikovat nějakými prohlášeními. Ale nejenom já, ale i tým lidí okolo mě přemýšlíme, kam teď ve vrcholné politice dál. Mojí výhodou je, že po dvaceti letech v komunální politice vím, jak fungují obce i kraj. Zároveň jsem byl devět let expertem ODS na zahraniční politiku, zabývám se i energetikou a průmyslem. Takže uvidíme, co bude dál.

Jste jediným poslancem ze Šumavy. Jak budete „kopat“ za region?

V Poslanecké sněmovně je každý odněkud a především musí bojovat za Českou republiku. V Poslanecké sněmovně se schvalují jakési mantinely, v nichž se bude vše hýbat. Okamžitá pomoc tak není třeba hned vidět. Ale ukáže se, až se bude řešit doprava, nakládání s odpady a podobně. Samozřejmě budu navrhovat řešení této problematiky i s ohledem na místo, odkud jsem a kde žiju.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Podnikatelé i živnostníci musí od státu dostat adekvátní podporu, navrhujeme 30 000 Kč

Místopředseda ODS Martin Kupka zopakoval, že ODS bude navrhovat zvýšení příspěvku OSVČ na 30 000 korun, vládní návrh ve výši 25 000 Kč považuje za nedostatečný. Na společné tiskové konferenci opozičních ...

více

Pro udržení malých farmářů je potřeba obnovit prodej potravin na trzích

​​​​​​​Velké množství malých českých farmářů je závislé na přímém prodeji svých výrobků přímo ze dvora nebo na farmářských trzích, kterých se pravidelně účastní. Pokud vláda tento způ...

více

Partie

Hostem nedělního diskusního pořadu TV Prima Partie byl předseda ODS Petr Fiala....

více
Ods Prachatice Hospic