Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Bohaté a demokratické Německo – pojistka pro Evropu

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Bohaté a demokratické Německo – pojistka pro Evropu

Z tisku a médií:

Bohaté a demokratické Německo – pojistka pro Evropu / Hospodářské noviny

Zdroj: Hospodářské noviny

Datum: 15. 8. 2012

V souvislosti s evropskou dluhovou krizí se ozývají podivné hlasy s podivnou argumentací, vyzývající Německo, aby se více obětovalo pro záchranu zadlužených zemí.

V souvislosti s evropskou dluhovou krizí se ozývají podivné hlasy s podivnou argumentací, vyzývající Německo, aby se více obětovalo pro záchranu zadlužených zemí. Německo by tak prý mohlo splatit poválečnou pomoc v podobě Marshallova plánu (jako by ji nedostala celá západní Evropa). Má tuto povinnost i proto, že kdyby Evropa nekupovala německá auta, nebylo by Německo bohaté. A dokonce se objevil hlas, že by Německo své finanční sebeobětování mělo vnímat jako válečné reparace.


Absurdní a směšné? Ale od okamžiku, kdy některé italské deníky přirovnaly dnešní Německo k třetí říši a italský premiér namísto obrany Německa vyzval vlády evropských zemí, aby byly nezávislejší na národních parlamentech, mi to směšné nepřipadá. My Evropané po staletí sedíme na sudu s prachem, který občas vybuchne, někdy s devastujícími účinky. Připomeňme si válku třicetiletou a obě války světové. Sedíme na sudu prachu doposud? Nevím, ale jsem si jistý, že demokracie a blahobyt jsou hlavními pojistkami pro případ, aby už žádný nevybuchl.
Takže na první pohled by se mohlo zdát, že zachování alespoň určité míry blahobytu v zadlužených evropských zemích je v zájmu nás všech, a Německo by mělo sáhnout hlouběji do kapsy. Já si ale myslím, že vůbec největší hodnotou a pojistkou pro Evropu je právě bohaté a demokratické Německo. Rozzlobit voliče obětováním jejich úspor a rozkolísat demokracii v Německu otevřením dveří pro extremistické strany by bylo největší chybou, kterou můžeme my Evropané udělat.


Myslím si tedy, že by se na podporu Německa a proti nemístným reminiscencím na druhou světovou válku měli postavit evropští politici, kteří nejsou přímými aktéry řešení dluhové krize. Mají výhodu, že stojí stranou, protože jejich země nejsou přespříliš zadlužené, a nehrozí jim, že záchranou eura příliš zchudnou.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic