Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Bauer versus Kuba. Jihočeská ODS hledá nového lídra

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Bauer versus Kuba. Jihočeská ODS hledá nového lídra

Z tisku a médií:

Bauer versus Kuba. Jihočeská ODS hledá nového lídra / MF Dnes

Zdroj: MF Dnes

Datum: 11. 1. 2014

Ze sedmi oblastních sdružení jihočeského regionu ODS získal Kuba nominace v Českých Budějovicích a Strakonicích. Bauer dostal podporu v Prachaticích, Písku a Jindřichově Hradci. Oblastní sdružení v Táboře a Českém Krumlově jednala před tím, než Bauer ohlásil kandidaturu na post předsedy regionu, a nenominovala nikoho. Jejich delegáti se budou rozhodovat o svém favoritovi až přímo na sněmu.

Zůstane v čele jihočeské ODS Martin Kuba, nebo předá její vedení Janu Bauerovi? Právě bývalý úspěšný poslanec a prachatický exstarosta Bauer vyzval na souboj o předsednické křeslo v kraji Kubu, který je šéfem občanských demokratů na jihu Čech šest let a zároveň je i úřadujícím předsedou celé strany.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Předseda jihočeské ODS Martin Kuba dorazí v pondělí odpoledne na volební regionální sněm do budějovického sídla strany obhajovat svůj post. Utká se o něj s Janem Bauerem.
Ze sedmi oblastních sdružení jihočeského regionu ODS získal Kuba nominace v Českých Budějovicích a Strakonicích. Bauer dostal podporu v Prachaticích, Písku a Jindřichově Hradci. Oblastní sdružení v Táboře a Českém Krumlově jednala před tím, než Bauer ohlásil kandidaturu na post předsedy regionu, a nenominovala nikoho. Jejich delegáti se budou rozhodovat o svém favoritovi až přímo na sněmu.
Současný šéf jihočeské ODS je přesvědčen, že i přes nevalný výsledek občanských demokratů v posledních parlamentních volbách na tom jihočeská není ve srovnání s ostatními regiony špatně. Se ziskem mírně přes osm procent hlasů skončila na čtvrtém místě. Samotný Kuba se pak mezi 340 kandidáty ODS z celé republiky umístil podle počtu preferečních hlasů na třináctém místě.
"Samozřejmě se tím nemůžeme moc utěšovat, ale svědčí to o tom, že problém má celá ODS, nejen my v jižních Čechách. Naopak náš region pokles preferencí postihl méně než jiné. Funkci předsedy regionu budu obhajovat hlavně proto, že mě k tomu vyzývá řada spolustraníků," uvedl Kuba.

Nominace i na místopředsedu

Jeho vyzyvatel se proti němu rozhodl kandidovat až poté, co dostal nominaci v domovských Prachaticích. Po ní následovala ještě jednomyslná podpora účastníků oblastního sdružení v Písku a nadpoloviční podpora z Hradce.
"Bauer od nás dostal všechny hlasy, protože ODS teď potřebuje změnit tvář. Dát najevo, že jsme ochotni ke změně, že nikdo nebazíruje na funkcích, ale na tom, aby naše politika byla důvěryhodná a pravdivá," sdělil šéf píseckého oblastního sdružení ODS Vladimír Homola.
A proč zrovna Bauer? "Jeho kandidatura má logiku, že se postavil Kubovi a je ochoten s ním soupeřit. Byl lídrem při předposledních parlamentních volbách, které vyhrál. Má za sebou úspěšnou práci v parlamentu i jako starosta, Prachatice jako jediné okresní město v kraji stále vede starosta ODS Martin Malý," objasnil Homola.
Samotný Bauer, který je členem občanské demokracie už osmnáct let, tvrdí, že motivem jeho kandidatury je naštvanost na současnou pozici ODS. "S osmiprocentní podporou voličů se nehodlám smířit a chci, aby ODS zvedla hlavu. Když budeme poctivě pracovat, když budeme slušní a neúplatní, voliči se k nám vrátí," řekl Bauer.
Oba straničtí soupeři mají od oblastních sdružení i nominace na místopředsedu ODS. Nové vedení strany bude volit celostátní kongres příští víkend. Zatímco Kuba je rozhodnutý, že nebude usilovat o žádnou pozici ve vedení, Bauer je připravený po případném zvolení šéfem regionu o post místopředsedy ODS bojovat.

Foto: Jan Bauer (44 let) Člen ODS od roku 1996. V letech 1998-2010 starosta Prachatic. Od roku 2000 do 2004 krajský zastupitel a šéf finančního výboru. Poslancem v roce 2004, mandát obhájil v roce 2006 a 2010. V parlamentu působil jako místopředseda a poté předseda Výboru pro evropské záležitosti.
Foto: Martin Kuba (40 let) Člen ODS od 2003, od 2008 šéf jihočeské organizace. V letech 2010-2011 první náměstek hejtmana. Od listopadu 2011 ministr průmyslu a obchodu, o rok později se stal prvním místopředsedou ODS. Po rezignaci Petra Nečase je od června pověřen vedením ODS.

Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic