Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Bauer si vyčistil hlavu a vrací se do skleníku Sněmovny

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Bauer si vyčistil hlavu a vrací se do skleníku Sněmovny

Z tisku a médií:

Bauer si vyčistil hlavu a vrací se do skleníku Sněmovny / Mladá fronta Dnes

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 1. 11. 2017

„Pro politika mé kategorie je mapa úplně překreslená. Vždycky jsem stavěl na tom, že prezentuji nějaké názory a jsem předvídatelný. Tahle politika se ale dnes úplně vyprazdňuje, dnes jsou lidé schopni měnit názory podle toho, čemu fandí ulice. Dalším trendem je role silných lídrů. Politické strany jdou trochu stranou, nikoho moc nezajímá program ani další lidé, vše stojí na silném, hezkém a charizmatickém lídrovi. Já jsem ale zvědavý, jak budou tihle lidé fungovat, až přijdou nějaké problémy,“

PRACHATICE Na čtyři roky zmizel z velké politiky, teď se mezi poslance vrací. Jan Bauer, dlouholetý bývalý starosta Prachatic, říká, že za poslední období získal řadu zkušeností, které se mu mohou mezi poslanci hodit.
„Hned po volbách mi volali někteří z kolegů, kteří v Poslanecké sněmovně ty čtyři roky pracovali, a ptali se mě na názory. Podařilo se mi opustit ten skleník Sněmovny, vyčistit si hlavu a vidět věci zvenčí. Zároveň služebně patřím k těm nejzkušenějším. Myslím, že jsem z toho všeho těžil i v letošní kampani,“ říká Bauer, který se po pádu ODS v roce 2013 začal věnovat podnikání. Založil poradenskou firmu, neziskovou organizaci Via Gabreta, a zabýval se insolvenčním právem.
Letošní volby měly podle něj z pohledu ODS jeden hlavní cíl: přesvědčit členy a příznivce, že občanští demokraté mohou být znovu silnou pravicovou stranou, kterou má smysl volit i pro ni pracovat. Druhé místo je pro něj důkazem, že se to podařilo. „Všechny ostatní tradiční strany hnutí ANO zcela převálcovalo a mám pocit, že ČSSD zažila možná ještě větší debakl než ODS v roce 2013,“ hodnotí Bauer.
Do politiky vstoupil v roce 1996. V té době pracoval ve firmě Robert Bosch. „Hodně kolegů mi říkalo, abych si držel lukrativní místo. Pro mě ale byla důležitější nejistá pozice politika,“ vzpomíná.
O dva roky později se stal prachatickým starostou a v této funkci setrval až do roku 2010. Do tohoto období spadá i nevydařený pokus o oživení Lázní svaté Markéty, které je ale stále v nedohlednu.
Přesto je ale s odstupem patrné, že se za Bauera město rozvíjelo. I díky tomu politicky rostl. Od roku 2004 byl poslancem, do voleb v roce 2010 vedl stranu jako lídr jihočeské kandidátky. Pak ale přišel pád strany a s ním i ústup Jana Bauera. Před letošními volbami byl zastupitelem Prachatic a od loňska i Jihočeského kraje.
Od doby, kdy v politice začínal, se podle něj situace dramaticky proměnila. A to nejen u nás, ale i v celé Evropě. „Pro politika mé kategorie je mapa úplně překreslená. Vždycky jsem stavěl na tom, že prezentuji nějaké názory a jsem předvídatelný. Tahle politika se ale dnes úplně vyprazdňuje, dnes jsou lidé schopni měnit názory podle toho, čemu fandí ulice. Dalším trendem je role silných lídrů. Politické strany jdou trochu stranou, nikoho moc nezajímá program ani další lidé, vše stojí na silném, hezkém a charizmatickém lídrovi. Já jsem ale zvědavý, jak budou tihle lidé fungovat, až přijdou nějaké problémy,“ uvažuje Bauer.
Sám zažil jako starosta dvoje velké povodně a jako poslanec také začátek ekonomické krize. Až v takových chvílích se podle něj politici mohou opravdu projevit.
Úspěch v letošních volbách pro něj byl signálem, aby se ujistil, že i tradiční politik může v dnešní době stále uspět. „Je pár dní po volbách, takže mám zatím jen obecnou představu, jak s tím naložím. V současné době přemýšlím, jak si celý kraj s Janem Zahradníkem (druhý poslanec zvolený za ODS, pozn. red.) rozdělíme, abychom mohli být lidem co nejblíž,“ říká Bauer s tím, že ještě neví, kde bude mít svou poslaneckou kancelář.
I jako poslanec bude chtít pobývat co nejčastěji v Prachaticích. Nadále chce vykonávat i funkce prachatického a krajského zastupitele. A chce se snažit zlepšit třeba dopravní napojení svého regionu na sousední Německo.
„Když jsem byl na vrcholu slávy, starostou a poslancem, každému připadalo automatické, že má Prachaticko svého poslance. Politika je ale opravdu konkurenční prostředí. Je to boj uvnitř strany i mezi ostatními stranami a pro náš region, který se nemůže lidnatostí vyrovnat velkým městům, je obrovským úspěchem mít svého poslance. Je třeba upozorňovat na problémy regionu a snažit se napomáhat jejich řešení i z Prahy,“ míní Bauer.
— Radek Štěpánek
Představujeme
Jihočeští poslanci
Kdo bude reprezentovat Jihočeský kraj ve Sněmovně?
Jan Bauer (ODS)
Narodil se v roce 1969 v Prachaticích, kde stále žije. Vystudoval Stavební fakultu ČVUT v Praze. V roce 1998 se stal starostou Prachatic a zůstal jím 12 let. Poslancem se stal v roce 2004, o šest let později vedl kandidátku jihočeské ODS. Po roce 2013 začal podnikat, působil jako prachatický zastupitel. V roce 2016 se stal zastupitelem Jihočeského kraje a po letošních volbách se do Sněmovny vrátí. Mezi jeho záliby patří stolní tenis a další sporty. Je ženatý, má syna a dceru.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic