Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Bauer kritizuje další zátěžové testy Temelína

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Bauer kritizuje další zátěžové testy Temelína

Z tisku a médií:

Bauer kritizuje další zátěžové testy Temelína / Právo - jihozápadní Čechy

Zdroj: Právo - jihozápadní Čechy

Datum: 31. 5. 2012

Jihočeský poslanec a předseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti Jan Bauer (ODS) kritizuje úvahy zástupců Evropské komise o prodloužení zátěžových testů evropských jaderných reaktorů proti původnímu zadání.
"Výroky komisaře pro energetiku Günthera Oettingera z posledních dnů budí právem pochybnosti, zda mají zátěžové testy skutečně prověřit bezpečnost evropských jaderných elektráren, nebo jsou jen skrytou záminkou, proč jaderné elektrárny po vzoru Německa zavírat," glosoval Právu situaci kolem zátěžových testů Bauer.

Považuje za zarážející především informace, že dodatečné testy se mají uskutečnit mimo jiné v českém Temelínu. "Závěrečná zpráva evropských jaderných regulátorů ENSREG, která vznikla na základě jasného zadání Evropské rady z loňského roku, dopadla pro Českou republiku pozitivně a potvrdila odolnost českých elektráren. Nevidím proto důvod, proč právě nás by se mělo týkat další kolo prověřování. Pokud je zná pan komisař Oettinger, měl by je co nejdříve sdělit veřejnosti," konstatoval rozladěně Bauer s tím, že bezpečnost v jaderné energetice je v České republice na prvním místě a debata o jejím zajištění náleží především odborníkům. Právě proto by se měla Evropská komise zdržet kroků, které budí podezření z její politizace. "Nesmíme připustit, aby si Brusel udělal z českého Temelína svého otloukánka," zdůraznil poslanec.
Postup evropského komisaře pro energetiku je podle něj třeba pečlivě sledovat i s ohledem na chystané změny v energetické politice Evropské unie, které připravuje právě jeho úřad, neboť v zájmu České republiky je, aby si národní státy i nadále svobodně rozhodovaly o svém energetickém mixu. "Respektuji rozhodnutí Němců vzdát se jaderné energie, tento respekt ale musí být oboustranný," dodal Bauer.
Mluvčí Jaderné elektrárny Temelín (JETE) Marek Sviták připomněl, že odborníci z ENSREG projednali a posoudili národní zprávy všech sedmnácti zemí, kde testy probíhaly, a v případě JETE se jejich závěry nelišily od opatření, které si Češi sami stanovili pro posílení bezpečnosti elektrárny. Připustil, že na politické úrovni Evropské komise však pokračuje dál diskuse a je tak možné, že proběhnou další kontrolní návštěvy vybraných evropských elektráren, třeba i Temelína. "Pokud k tomu dojde, jsme připraveni všem požadavkům této mise stejně tak, jako tomu bylo u více než dvou desítek těch předcházejících, vyhovět," uvedl Sviták.
Nesmíme připustit, aby si Brusel udělal z českého Temelína svého otloukánka.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic