Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - * Toskánské otazníky

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » * Toskánské otazníky

Z tisku a médií:

* Toskánské otazníky / Týden strana 16 Kauza

Zdroj: Týden strana 16 Kauza

Datum: 10. 8. 2009

Mirek Topolánek je ze své toskánské dovolené už více než týden zpátky. Nejasností nad jeho italským výletem za tu dobu ještě přibylo. Přečtěte si, jaké odpovědi šéf ODS doposud dluží.

Smlouva

Měla to být tečka za aférou, která občanským demokratům nabourává plány na předvolební útok na nerozhodnuté voliče. Zveřejněním smlouvy o pronájmu vily, ve které se v červenci rekreoval expremiér Topolánek s přítelkyní Lucií Talmanovou či svou pravou rukou Markem Dalíkem, si však vedení strany příliš nepomohlo. Spíše naopak. Odborníci nejprve upozornili na jazykové nepatřičnosti kontraktu.

Logicky proto usoudili, že anglicky psaná dohoda je otrockým překladem z češtiny. Zvyklostí při takových obchodech přitom bývá, že znění smlouvy připravuje klientovi ten, kdo nemovitost pronajímá – v daném případě lichtenštejnská Raben Anstalt. „Běžná praxe je taková, že klientovi pošleme návrh smlouvy, kde jsou všechny detaily včetně třeba čísla bankovního účtu,“ potvrzuje Lidia Capezzuoliová z italské realitní kanceláře Argentario Imobiliare.
Slabých míst má však kontrakt ještě mnohem více. „Někdo předstírá, že se o nemovitost stará sám vlastník, a přitom si smlouvu sjednal podle typických českých pravidel. Tedy že souhlasil s českou formulací relací tak, jak je zná občanský zákoník,“ pozastavuje se nad mezerami úmluvy právník Václav Sládek. A přidává další postřehy. Jeden ze smluvních bodů totiž stanoví, že na předmět smlouvy se bude vztahovat lichtenštejnské právo. „To není normální, skutečný vlastník by si sjednal jurisdikci v místě, kde má nemovitost. Anebo je to výjimečná záležitost, ale pak ta smlouva nevypadá takhle. Nebo je tam napsáno, že nájem nebude placen v hotovosti, a chybí tam číslo účtu. To je podivné, normální vlastník by to tak nikdy nesjednal,“ komentuje advokát.
Dohady vzbudil také podpis lichtenštejnského byznysmena Markuse Haslera, jenž na kontraktu jako zástupce pronajímatele.
Autenticitu Haslerovy signatury zpochybnili členové řádu svatého Lazara, do jejichž řad se podnikatel snažil před lety vetřít. „Podpis na smlouvě se mi nezdá,“ uvedl zástupce velkopřevora řádu Ondřej Vanke. TÝDEN se podpis pokoušel porovnat i se čtyři roky starou parafou Haslera, kterou eviduje archiv hlavního sídla dobročinné organizace ve Švýcarsku.
„Zda je to stejný podpis, nechám na vaší interpretaci,“ volí diplomatický tón hlavní kancléř Philippe Piccapietra.

Komu patří vila?

Na zvonku luxusní vily v toskánském Monte Argentariu figuruje jméno firmy Raben Anstalt. Údaje z italského obchodního rejstříku potvrzují, že společnosti vila skutečně patří. Jenže už nespecikují, kdo se za lichtenštejnskou značkou skrývá. Odhalit skutečného vlastníka Raben Anstalt (v překladu asi Krkavčí ústav) je takřka nemožné. Nic překvapivého: právě kvůli utajení si podnikatelé firmy v Lichtenštejnsku zakládají.
Nelze vyloučit ani to, že za firmou se schovávají česká * jména. Samy okolnosti prodeje vily takové interpretaci dokonce nahrávají. Už když se tamější realitní makléři rozpomínali na kupce, který se o dům ucházel, odpovídali, že zájemcem byla „československá firma“. Výpis z katastru pak prokázal, že nákup vily v Monte Argentariu skutečně zařizoval český prostředník ­ bankéř Ondřej Popelka, jehož zaměstnavatelem je společnost J&T. A právě vlivná finanční skupina ze Slovenska – má zájem o privatizaci pražského letiště a při svých velkých plánech v energetice spolupracuje s ČEZ – se už loni zapletla do Topolánkova dovolenkování: do vily italského premiéra Silvia Berlusconiho dopravil předsedu ODS tryskáč z fotily J&T.
Stejné podezření, tedy zda luxusní dům na pobřeží Tyrhénského moře ve skutečnosti nepatří finanční společnosti J&T, se vynořilo i nyní.
Do Česka navíc vede z přímořské vily ještě jiná stopa. Luxusní dům zdobí socha nesoucí název Tanči, Anči českého umělce Lukáše Rittsteina. Kdo si rozměrné dílo pocházející z Galerie Zdeněk Sklenář zakoupil, odmítají její zaměstnanci říct. Sdílný nebyl ani sám autor.
Podle Marka Dalíka je vše jen náhoda. V příběhu Topolánkovy dovolené však už několikátá v řadě.

Kdo je Markus M. Hasler?

Lichtenštejnský podnikatel, který vystupuje jako představitel Raben Anstalt, se živí zakládáním
firem, jejichž majitelé chtějí zůstat v anonymitě. Na adrese Industriestrasse v lichtenštejnském Rugellu jich je psáno hned několik. A tři z nich spravuje pro české a slovenské finančníky z firmy J&T.
Hasler dříve nechvalně proslul mezi představiteli Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského. Z charitativního spolku spojujícího vlivné osobnosti v boji proti světové chudobě a utrpení byl před pěti lety vykázán. „Jeho styl podnikání odporoval přístupu, jaký by měl mít každý člen našeho společenství. Nemáme s ním nic společného,“ distancoval se od Haslera vrchní kancléř řádu Philippe Piccapietra.
Totiž: Haslerův obchodní partner, podnikatel Mario Staggl, se měl před soudem ve Spojených státech odpovídat z účasti na finančním podvodu. „Ten člověk byl stíhaný za praní špinavých peněz,“ vysvětlil Piccapietra, proč se s Haslerem řád rozloučil.

Další česká stopa

A lichtenštejnského podnikatele toho s Českem spojuje ještě více než jen jméno Marka Dalíka. Podle Hospodářských novin například investoval do nakladatelství Thomas Taylor, jež se specializuje na časopisy o informačních technologiích. Letos v červnu se pak byznysmen zapojil do podnikání na jihu Čech, kde se jeho cesta podruhé protnula s aktivitami občanských demokratů. Jako správce
firmy Rilon se stal akcionářem v projektu prachatických lázní. Haslera přivedl do společnosti Lázeňské centrum svaté Markéty předseda představenstva Ladislav Marek. „Ano, znám pana Haslera osobně. Dostal jsem na něho doporučení," řekl.
Fakt, že se Haslerovo jméno objevilo v souvislosti s předsedou ODS, prý Marka překvapil. Jenže členem představenstva lázeňské společnosti je i prachatický starosta a lídr jihočeské kandidátky ODS Jan Bauer. Ten však tvrdí, že o vstupu lichtenštejnského finančníka do prachatického velkoprojektu nic neví.
MF Dnes navíc zjistila, že Markus Hasler – z pozice ředitele lichtenštejnské společnosti Elana Anstalt – vlastní podíly ve třech českých firmách: BPA sport marketing, Redemptor a Hendon.

« Zpět

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic