Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Úpornou snahou zachránit eurozónu politici ohrožují základy evropské integrace

2012-01-28

 

Předseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti Jan Bauer se netají svou rezervovaností vůči hlavním trendům, které v institucích EU začínají patřit k silnému proudu. „Měli bychom být schopni oponovat tím, co je v zájmu České republiky. Například odevzdání rozpočtové suverenity či zavádění společných daní se mi hrubě nelíbí, “ říká poslanec Bauer v rozhovoru.
Na podzimním kongresu ODS jste hovořil o tom, že Evropa se navždy změní a Česká republika by se na tuto změnu neměla jen dívat. Mám tomu rozumět tak, že za určitých okolností si umíte představit náš vstup do fiskální unie, jak ji navrhují francouzský prezident Sarkozy a německá kancléřka Merkelová?
Skutečně si myslím, že Česká republika by neměla jen stát a dívat se na to, jak se Evropa pomalu mění. Že bychom měli umět formulovat jasné postoje a snažit se tuto probíhající změnu aktivní politikou ovlivňovat v náš prospěch. V žádném případě tím ale neříkám, že bychom měli automaticky zůstávat v hlavním proudu, který je dnes určován zejména Německem a Francií. Evidentní snahy o hlubší integraci, odevzdání rozpočtové suverenity do rukou Komise či zavádění společných daní se mi naopak hrubě nelíbí a v zájmu České republiky nejsou.
Pročte-li si ale člověk názory renomovaných ekonomů na probíhající krizi v eurozóně, zbývá už jen druhá cesta. Vystoupení zadlužených států z eurozóny a definitivní vytvoření vícerychlostní Unie…
Tuto variantu považuji za reálnější, ostatně vícerychlostní EU již v podstatě existuje např. v oblasti volného pohybu osob nebo v nedokonalosti vnitřního trhu. Nikdy jsem ji aktivně neprosazoval, dnes ale představuje logický důsledek vývoje v eurozóně. Obávám se, že svou zatvrzelou snahou zachránit celistvost eurozóny za každou cenu evropští politici naopak urychlují rozklad celého projektu evropské integrace. A to považuji za historickou chybu. Ohrožují tím základy, na nichž Unie stojí a ke kterým se ODS hlásí. Především společný vnitřní trh a volný pohyb zboží, osob i služeb, který v jeho rámci mezi členskými státy probíhá. Evropští lídři by se měli rychle rozhodnout, zda budou dál zachraňovat svou vlastní politickou pověst, kterou investovali do projektu společné evropské měny, anebo zachrání to podstatné. I za cenu, že z „elitního“ euroklubu někteří vypadnou.
Nehrozí České republice izolace, pokud se ke stávajícím návrhům na řešení krize v eurozóně nepřipojí?
S takovým strašením zásadně nesouhlasím. Někdy bohudík, jindy bohužel, ale podnikání a mezinárodní obchod se řídí jinými pravidly než těmi, která opanovala politickou scénu. Za prvé už dnes je jasné, že zdrženlivý postoj zaujímají k těmto návrhům i jiné státy a samotní jejich tvůrci, včetně kancléřky Merkelové mají s jejich prosazením problémy na domácí půdě. Za druhé jsem přesvědčen, že do izolace se můžeme dostat maximálně nečinností a přešlapováním na místě. Nikoliv v okamžiku, kdy vláda před své evropské partnery předstupuje s konzistentními a čitelnými stanovisky, vyvíjí diplomatickou aktivitu a hledá pro své postoje spojence. Je ovšem realitou, že monopol na pravdu co je dobré a co špatné mají mocnosti, přestože mnohé mají máslo na hlavě za porušení pravidel, která sami stanovily. V poslední době až příliš často slýchávám, že kdo platí, ten rozhoduje a má také větší pravdu…
Součástí záchranného balíčku má být také případný český příspěvek formou půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu. Měla by se Česká republika na této pomoci podílet?
Opakovaně jsem v posledních týdnech řekl, že jsem k tomuto kroku velmi skeptický. Mám k tomu hned několik důvodů. Za prvé si myslím, že půjčka v takovém rozsahu by byla poměrně velkým zásahem do devizových rezerv, který by mohl v případě opravdu vážné ekonomické krize omezit možnosti České národní banky provádět potřebné měnové transakce. Za druhé v případě realizace požadované půjčky (cca 90 mld. korun) by se celková expozice ČNB u jedné, přestože kredibilní instituce dostala do složitě obhajitelné výše. Za další všichni dobře vědí, že tyto „drobné“ stejně žádné krachující státy nezachrání. Dále je evidentní, že státy eurozóny mají dramaticky nižší rizika než ostatní, a navíc stanovený klíč pro podíly jednotlivých států je nespravedlivý a pro ČR nápadně nevýhodný. Takže zbývá pouze diskuse o kvantifikaci a schopnosti být solidární s krachujícími státy. Otázka dlouhodobě budovaných národních zájmů a dobrého jména v zahraničí je také relevantní. Rozhodne vláda. Já bych pro tento návrh ruku určitě nezvedl.
Fiskální unii jste v úvodu zpochybnil. Jsou ale body, ke kterým by se mohla Česká republika přece jen přihlásit?
Smlouva o fiskální unii je v této fázi nedodělaný polotovar, ale u nás se již odehrála bojová politická cvičení včetně vyhrožování odchodem z vlády. U některých koaličních politiků např. z TOP 09 postrádám odbornou znalost věcí a dostatečný nadhled. Smlouva o fiskální unii přináší staronová pravidla o rozpočtové disciplíně, dále sankce a systém jejich vymáhání. Je to rádoby smlouva pro budoucí krize, ale neřeší současné problémy mnoha států. Obecně souhlasím s přísnějšími pravidly, která zajistí rozpočtovou disciplínu členských států. Rozpočtová odpovědnost je princip, který ODS dlouhodobě prosazuje a aplikuje i na domácí půdě, mimo jiné prostřednictvím návrhu na přijetí tzv. finanční ústavy. Jsem přesvědčen, že se jedná o přesun pravomocí na orgány EU, minimálně o obcházení nutných změn primárního práva, a proto je nutné stanovit jasnou ratifikační proceduru v naší zemi. Členové ODS jsou vázáni usnesením kongresu, ale i zněním koaliční smlouvy.
Je naopak některý z návrhů, které přicházejí z Bruselu, pro vás jako konzervativního politika nepřekročitelný?
Neumím si představit, že by Česká republika souhlasila se zavedením nových evropských daní nebo s daňovou harmonizací.
Bude společné zdanění součástí navrhované fiskální unie?
Zkušební balonky v podobě nových daní Brusel vypouští dlouhodobě, s novými vlastními zdroji počítá i aktuálně projednávaný rozpočtový rámec EU. Pokud jde o parametry zvažované fiskální unie, nepředpokládám, že by společné daně byly jeho součástí, protože všichni jsou si vědomi, že v tom případě by bylo přijetí nových pravidel pro mnoho států nemyslitelné. Na druhou stranu čekám, že snahy o jejich zavedení budou dále sílit.
Opozice postup vlády kritizuje. Svědčí o tom poměrně vyhrocená debata o zavedení společné daně z finančních transakcí na půdě Parlamentu i nedávná diskuze o českém příspěvku MMF.
Nevím, zda halasné evropanství sociálních demokratů vychází z hlouposti a neznalosti, nebo se ČSSD jen automaticky staví do opozice i v evropských záležitostech. Dobře si vzpomínám, že její představitelé například porovnávali naši půjčku MMF s příjmy, které Česká republika čerpala z evropských fondů. Takový účetní pohled je nejen populistický, ale také hloupý a pro zahraniční politiku obecně velmi nebezpečný. U daně z finančních transakcí byla debata naštěstí věcnější. Nic ale nezměnila na mém názoru, že zavedení daně z finančních transakcí nemá smysl, pokud se k němu nepřidají další státy úrovně G20.
Evropská témata budou zřejmě v příštích měsících dělit nejen pravici a levici, ale budou rozdělovat také pravicové strany v koalici. Nebojíte se, že nálepka protievropské strany může ODS ublížit?
ODS především není protievropská strana. Prosazovali jsme vstup České republiky do Evropské unie a naše politika byla vždy proevropská. Já osobně jsem přesvědčen, že užitek, který nám členství přineslo, mnohonásobně převyšuje náklady, které jsou s ním spojeny. Konzistentně pouze odmítáme další přenášení pravomocí na Brusel a prohlubování integrace, které povede k omezení suverénního rozhodování české vlády. Propast mezi unijními politiky a jejich rozhodováním a běžnými lidmi je už ale tak široká, že začíná ohrožovat důvěryhodnost evropské integrace jako takové. V tom spatřuji větší nebezpečí než vystoupení Řecka z eurozóny.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic