Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Setkání s europoslanci a zástupci vlády

2012-05-04

 

Směrnice o energetické náročnosti nesmí dusit podniky ani koncové spotřebitele,
uvedl po jednání členů sněmovního evropského výboru s europoslanci a zástupci vlády předseda výboru Jan Bauer

Nová pravidla energetické politiky Evropské unie byla jedním z hlavních témat setkání členů sněmovního evropského výboru s europoslanci a zástupci vlády, které proběhlo 13. dubna v poslanecké sněmovně. Podle předsedy evropského výboru Jana Bauera je třeba vést o podobě směrnice o energetické účinnosti důslednou diskuzi nejen v evropských institucích. Za účasti všech zainteresovaných skupin je podle něj třeba jasně pojmenovat zájmy České republiky především na domácí půdě.

Jan Bauer proto uvítal, že pozvání na diskuzi s členy národního i evropského parlamentu přijali ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, kteří poslance seznámili s aktuálními stanovisky svých úřadů k návrhu směrnice o energetické náročnosti. Právě o ní se v těchto dnech vede živá debata mezi unijními institucemi a členskými státy. Očekává se, že bude schválena ještě za dánského předsednictví do konce června letošního roku.

„Česká republika vstoupila do finišujících jednání s konstruktivním postojem. V žádném případě nezpochybňujeme snahu zvyšovat energetickou účinnost v Evropě a uznáváme, že rozumné kroky v oblasti úspory energií a investice do nich pomohou zlepšit stav životního prostředí a zároveň mohou přinést prospěch evropské ekonomice. Na druhé straně je ale třeba přizpůsobit cíle reálným možnostem ekonomiky. Národní vlády musí mít i nadále dostatečný manévrovací prostor, aby mohly postupovat s ohledem na individuální podmínky ve svých zemích,“ uvedl v reakci na debatu poslanců s příslušnými ministry Jan Bauer.

Ten také přítomným připomněl lednové rozhodnutí Výboru pro evropské záležitosti, který s ohledem na nákladnost a administrativní náročnost původní verze směrnice již v lednu podpořil změny, které byly dohodnuty z iniciativy polského předsednictví na sklonku roku. „Zájmem České republiky musí být funkční předpisy, které budou členské státy schopné naplnit a které nebudou dusit české podniky a koncové spotřebitele. Nikoliv bezhlavá snaha o zelenou Evropu za každou cenu,“ doplnil Bauer.

Kromě směrnice o energetické náročnosti se poslanci věnovali také aktuálnímu stavu čerpání finančních prostředků v rámci operačních programů, víceletému finančnímu rámci EU a dopadům rozhodnutí české vlády nepřistoupit k fiskální úmluvě. Mezi hosty a mluvčími figurovali vedle europoslanců a předsedy senátního evropského výboru Luďka Sefziga například Jan Gregor, náměstek ministra financí, Daniel Braun, I. náměstek ministra pro místní rozvoj, Michal Zaorálek, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy, nebo Vojtěch Belling, státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Co nám vzkazuje Jan Palach? Cena svobody je absolutní. Bez ní není život

Jedenáctého srpna roku 1968 slavil Jan Palach dvacáté narozeniny. Možná, navzdory všem přicházejícím varovným signálům, stále ještě doufal, že o svém osudu budeme moci rozhodovat sami. ...

více

Drahý moloch na talíři školáků

Pokud chcete porozumět tomu, proč stát bobtná, krásným příkladem je nejnovější návrh ministerstva školství, aby děti, na které rodiče pobírají přídavek, měly ve školách oběd zdarma. Myšlenka zní bohul...

více

Co potřebujeme pro inovační strategii

Inovační strategie Česka do roku 2030, o jejíž přípravě informovaly Hospodářské noviny, po právu měla by být věcí národního zájmu. Je opravdu nejvyšší čas na transformaci celého pojetí české ekonomiky...

více
Ods Prachatice Hospic