Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Setkání s europoslanci a zástupci vlády

2012-05-04

 

Směrnice o energetické náročnosti nesmí dusit podniky ani koncové spotřebitele,
uvedl po jednání členů sněmovního evropského výboru s europoslanci a zástupci vlády předseda výboru Jan Bauer

Nová pravidla energetické politiky Evropské unie byla jedním z hlavních témat setkání členů sněmovního evropského výboru s europoslanci a zástupci vlády, které proběhlo 13. dubna v poslanecké sněmovně. Podle předsedy evropského výboru Jana Bauera je třeba vést o podobě směrnice o energetické účinnosti důslednou diskuzi nejen v evropských institucích. Za účasti všech zainteresovaných skupin je podle něj třeba jasně pojmenovat zájmy České republiky především na domácí půdě.

Jan Bauer proto uvítal, že pozvání na diskuzi s členy národního i evropského parlamentu přijali ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, kteří poslance seznámili s aktuálními stanovisky svých úřadů k návrhu směrnice o energetické náročnosti. Právě o ní se v těchto dnech vede živá debata mezi unijními institucemi a členskými státy. Očekává se, že bude schválena ještě za dánského předsednictví do konce června letošního roku.

„Česká republika vstoupila do finišujících jednání s konstruktivním postojem. V žádném případě nezpochybňujeme snahu zvyšovat energetickou účinnost v Evropě a uznáváme, že rozumné kroky v oblasti úspory energií a investice do nich pomohou zlepšit stav životního prostředí a zároveň mohou přinést prospěch evropské ekonomice. Na druhé straně je ale třeba přizpůsobit cíle reálným možnostem ekonomiky. Národní vlády musí mít i nadále dostatečný manévrovací prostor, aby mohly postupovat s ohledem na individuální podmínky ve svých zemích,“ uvedl v reakci na debatu poslanců s příslušnými ministry Jan Bauer.

Ten také přítomným připomněl lednové rozhodnutí Výboru pro evropské záležitosti, který s ohledem na nákladnost a administrativní náročnost původní verze směrnice již v lednu podpořil změny, které byly dohodnuty z iniciativy polského předsednictví na sklonku roku. „Zájmem České republiky musí být funkční předpisy, které budou členské státy schopné naplnit a které nebudou dusit české podniky a koncové spotřebitele. Nikoliv bezhlavá snaha o zelenou Evropu za každou cenu,“ doplnil Bauer.

Kromě směrnice o energetické náročnosti se poslanci věnovali také aktuálnímu stavu čerpání finančních prostředků v rámci operačních programů, víceletému finančnímu rámci EU a dopadům rozhodnutí české vlády nepřistoupit k fiskální úmluvě. Mezi hosty a mluvčími figurovali vedle europoslanců a předsedy senátního evropského výboru Luďka Sefziga například Jan Gregor, náměstek ministra financí, Daniel Braun, I. náměstek ministra pro místní rozvoj, Michal Zaorálek, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy, nebo Vojtěch Belling, státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic