Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Rozhovor - MF Dnes

2011-12-12

 

Evropu čeká bouřlivá diskuse, míní poslanec

PRAHA (brz) Parlamentní výbor pro evropské záležitosti zpracovává pozici Česka k plánům Bruselu. Podle předsedy Jana Bauera (ODS) by vznik fiskální unie znamenal pro Česko výrazné omezení kontroly nad domácí finanční politikou.

Podle premiéra Nečase prosazuje Česko už řadu opatření, která včera navrhla Evropská rada v Bruselu. Proč tedy nekývl na dohodu hned v Bruselu?

Česká republika si vzala jakýsi oddechový čas, aby si mohla věci lépe rozmyslet. Hlavní důvod byl, aby vznikl prostor k diskusi na české půdě, a to nejen v parlamentu.

Z tohoto důvodu je mi rozhodnutí premiéra sympatické. Návrhy, které jsou na stole, jsou tak zásadní, že si myslím, že se o nich v mnoha zemích povede bouřlivá diskuse.

Ke kterým opatřením má Česká republika kladný postoj?

Máme výraznou závislost na obchodování s Evropskou unií a s Německem, takže naším bytostným zájmem je stabilita. Diskuse o dluhové brzdě není aspoň v ODS ničím novým a na rozdíl od jiných států se my už několik let snažíme snižovat deficit státního rozpočtu. Doufám, že se v roce 2016 dočkáme vyrovnaného státního rozpočtu.

Se kterými návrhy naopak Česko nesouhlasí?

Hlavní problém je fiskální unie.

Pod tímto dvouslovím je schována významná ztráta možnosti ovlivňovat podobu státního rozpočtu a financí či reakce vlády na ekonomické výkyvy.

Sněmovna ve čtvrtek odmítla zavedení daně z finančních transakcí a už dříve vyslovila nesouhlas se společným základem. Proč jsme proti sjednocení daní na evropské úrovni?

Daň z transakcí ve Švédsku zavedli a po roce zase zrušili, protože výsledkem byl odliv finančních institucí do Finska a dalších zemí. Námitkou také je, že zavedení bude mít velké náklady, takže není vůbec jisté, že by se ji vyplatilo vybírat.

Hlavní důvod však je, že vybírání daní je prostě národní záležitostí.

Podobný důvod je i u daňového základu. Česká republika by si neměla nechat vzít jeden ze základních nástrojů pro ekonomické řízení státu.

(brz)


Mladá fronta Dnes, 10.12. 2011

Česko chce vyrovnané rozpočty, ne unijní daně

Podle premiéra Petra Nečase Česko většinu opatření navržených v Bruselu už zavádí. Ostře se však staví proti zasahování Bruselu do oblastí, jako jsou důchody nebo daně.

BRUSEL Česká republika se k jednáním v Bruselu stavěla od začátku rezervovaně a vydržela tak až do konce. "Neuhnuli jsme ani o píď," pochvaloval si po jednání premiér Petr Nečas.
Podobně jako zástupci Maďarska, Švédska a Velké Británie Nečas od začátku nic nepřislíbil a odmítal automatickou účast na konečné dohodě. Odmítal kývnout na jakékoliv dohody na místě a trval na projednání účasti na mezivládní evropské dohodě českým parlamentem.
Později se ke stejnému kroku odhodlalo i dalších šest zemí, které neplatí eurem, jež původně chtěly souhlasit s dohodou ihned. "Další země, kromě Velké Británie, která zůstala úplně mimo, se postupně k pozici Česka a Švédska přidávaly," popsal Nečas.
Česká vláda přitom s většinou dohodnutých opatření souhlasí. Jejím cílem je vyrovnaný rozpočet v roce 2016 a ve svém programovém prohlášení zmiňuje i zavedení takzvané dluhové brzdy do české ústavy. To je opatření, které zavedlo Německo i další státy Unie a prakticky zakazuje schodkové rozpočty.
Nečasovi vadí, že dohoda má zatím jen nejasné obrysy a její konečná podoba bude známá až v březnu. "Nebylo možné přistoupit k této mezinárodní dohodě z řady důvodů. Především proto, že nikdo vlastně nezná její obsah," podotkl Nečas.
Podle něj existuje riziko, že by se do konečného textu mohlo prosadit například připomínkování oblastí, jako jsou důchody či sociální sféra. To česká vláda ovšem zásadně odmítá.
Odmítavě se Nečas vyslovil také k poskytnutí půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu. Ta by činila desetinu devizových rezerv České národní banky, zhruba 90 miliard korun. Fond by pak vybrané prostředky poskytl na pomoc ohroženým zemím.
Poslanecká sněmovna už ve čtvrtek posvětila vládní odmítavé stanovisko k celounijnímu zavedení daně z finančních transakcí, kterou se dlouhodobě snaží prosadit Německo s Francií. Evropská komise si slibuje, že by její zavedení přineslo do rozpočtu až 55 miliard eur ročně.
Podle kritiků by však její zavedení způsobilo odchod finančních institucí z Evropy. "Vyšší daň by v konečném důsledku stejně zaplatili daňoví poplatníci," uvedl šéf sněmovního výboru pro evropské záležitosti Jan Bauer.
Česká vláda také trvá na tom, že daně jsou výhradní oblastí národních států. Odmítá také prosazované zavedení společného daňového základu.

(Jan Brož)


 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic