Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Prachatice přešlapují na místě, potřebují rozhýbat

2018-10-02

 

Prachatice přešlapují na místě, potřebují rozhýbat,

říká v rozhovoru kandidát na starostu Prachatic Jan Bauer (ODS a nezávislí kandidáti)

Jako opoziční zastupitel jste byl v posledních letech ke krokům současného vedení města často poměrně kritický. Co Vám vadilo nejvíce?

Určitě nechci, aby Vaše otázka vyzněla tak, že jsme hledali jen chyby. Naopak. Snažili jsme se chovat v opozici slušně a předkládali jsme konkrétní návrhy. Končícímu vedení města ale vyčítám strnulost a přehlížení závažných problémů. Lidé ve vedení Prachatic v čele se starostou Martinem Malým město udržovali, ale rezignovali na veškeré rozvojové aktivity. Prachatice přešlapují na místě a nikam se neposouvají. Nutně potřebují rozhýbat. Jako každé menší město budeme dříve či později čelit problémům, na které je třeba se připravit.

Jaké problémy máte na mysli?

Již nyní odcházejí z Prachatic mladí lidé po škole. Nedostává se tu atraktivních stavebních pozemků. Ubývají turisté i ubytovací kapacity, z místních hotelů se stávají ubytovny pro zahraniční dělníky. Zavírá se jedna restaurace za druhou. Město stárne a počet obyvatel se snižuje. Tyto negativní trendy jasně dokazují statistiky. Popravdě, stačí se projít po náměstí a promluvit si s lidmi, s drobnými živnostníky a poskytovateli služeb.

Co může tento trend zvrátit?

Především je třeba naplno využít potenciál, který Prachatice mají. Historii, přírodu, blízké hranice, dobrou infrastrukturu a aktivní lidi. Pokud dostaneme důvěru voličů, chceme v první řadě rozhýbat cestovní ruch, z něhož by těžili místní lidé. Počítáme s oživením vrchu Libín, využitím prachatického podzemí, přípravou zpevněných cyklookruhů v okolí a dalšími projekty, které budou moci využívat starousedlíci, současně ale přilákají do města návštěvníky a časem třeba i nové obyvatele. Turisté dnes bohužel dávají přednost jiným městům v okolí.

Něco takového ale stojí hodně peněz. Může si to městský rozpočet dovolit?

Stejně jako peníze jsou pro rozvoj města klíčové dobré nápady, elán lidí na radnici, odvaha rozhodovat a spolupráce s místními obyvateli. Pravdou nicméně je, že po volbách bude nové vedení města čelit obrovskému zadlužení, protože dosluhující koalice podepsala úvěr ve výši 85 milionu korun na rekonstrukci první etapy plavečáku. Starosta přitom zatím nestihnul říci, z čeho se zaplatí dalších 100 milionů na zbývající etapy. To je fakt, který možná prachatická veřejnost ani neví. My chceme město rozvíjet uváženě a cíleně. Chceme upřednostnit takové projekty, které budou pro Prachatice výhodné dlouhodobě. Vždycky nás bude přitom zajímat názor veřejnosti. Mimochodem informovanost občanů je další věc, kterou bychom chtěli zlepšit. Pokud uspějeme, mohou se lidé spolehnout na to, že na rozdíl od současné praxe budeme zveřejňovat materiály z Rady i zastupitelstva.

Nedávno jste zveřejnili záměr urychlit přípravu pozemků pro výstavbu nového bydlení pro mladé rodiny a místní. Jak byste naložili se stávajícím bytovým fondem?

Určitě bychom nastartovali debatu o prodeji vytipovaného bytového fondu stávajícím nájemcům. Současně bychom se ale dál starali o obecní byty, aby měli důstojné bydlení zajištěno všichni, kteří ho potřebují. Tady myslím především na seniory nebo různě znevýhodněné spoluobčany.

V minulosti jste kritizoval nákladnou opravu Malého náměstí. Kam byste jako starosta směroval prostředky Vy?

Namísto této megalomanské akce bychom upřednostnili lanovku na Libín. Ostatně, nesmyslná mi přijde i nákladná rekonstrukce Letního kina za desítky miliónů. Mobilní letní kino, které jsme představili občanům na Parkáně je rozumnou alternativou.

Někoho možná překvapí, že na vaší kandidátce se letos objevily nové tváře. A jsou to povětšinou mladí lidé…

Přesně tak. Zapojení mladších nestranických kandidátů mě nesmírně těší. Každý z nich je platným členem týmu, který dobře rozumí své věci. Zdeněk Krejsa je respektovaný odborník na sociální sféru a neziskový sektor, František Bican pracoval ve Studentské radě a Adam Pošta ví, jak pomáhat handicapovaným lidem a přizpůsobit veřejný prostor jejich potřebám. Na kandidátce máme současně služebně starší kolegy z oblasti školství, managementu i zdravotnictví. V případě úspěchu ve volbách bych se měl jako starosta o koho opřít.

Prachatický deník 2.10.2018

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Daň z nabytí nemovitosti měla být zrušena už dávno

Komentář místopředsedy poslaneckého klubu ODS...

více

Miroslava Němcová: Obětovaný ročník: vláda proti dětem. Pomůžete?

Ve stínu koronaviru prosazuje vláda věci, nad kterými zůstává rozum stát. Jednou z nich je podraz na žáky, kteří se připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Žáci, rodiče i pedagogové by se měl...

více

Žádáme vládu o informaci, jak bude využito 33 mld. z EU

Evropský parlament včera schválil investiční iniciativu, která umožňuje České republice využít 33 miliard korun na opatření zmírňující dopady šíření COVID-19. Česko má tak možnost účelně dočerpat 29...

více
Ods Prachatice Hospic