Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Musíme trvat na zachování svobody pohybu v EU

2011-05-05

 

Praha, 5. května 2011: Princip Schengenské dohody by neměl být narušován ad hoc opatřeními, protože svoboda pohybu v rámci Unie patří k základním svobodám evropských občanů. Změna stávajícího a těžce budovaného systému je krajní řešení. Uvedl to předseda sněmovního evropského výboru Jan Bauer v reakci na včerejší oznámení evropské Komise, která navrhuje rozšířit podmínky, za kterých budou moci členské státy zpřísnit kontroly na svých hranicích.
„Možnou korekci schengenského systému, kterou včera ústy své komisařky avizovala Komise, vnímám jako logickou reakci na akutní problémy jihoevropských států, do nichž míří nebývalý počet uprchlíků z politicky nestabilní severní Afriky. Jakékoliv byť drobné změny v schengenském systému ale považuji za rizikové. Považuji za nezbytné, abychom trvali na zachování svobody pohybu evropských občanů v rámci schengenského prostoru a zaměřili se na lepší zabezpečení vnější hranice Schengenu,“ uvedl Jan Bauer.
Podle něj navíc EU nečelí humanitárním problémům na jihu své hranice naposledy a bude muset hledat koncepčnější řešení podobných situací. „Migrační politika obecně je v současnosti jedním z klíčových témat, kterým se musí členské státy EU aktivně věnovat. Počet nelegálních imigrantů do EU dlouhodobě roste a s nimi i problémy spojené s jejich integrací. České republiky se tento trend zatím nedotýká, protože většina imigrantů dává přednost našim bohatším sousedům. Nemusí ale trvat dlouho a diskuze o možné „redistribuci“ uprchlíků do všech členských zemí se může z bruselských kuloárů přenést na veřejnost. A nelze vyloučit, že i Česká republika, která má dnes jednu z nejpřísnějších azylových politik v EU, bude tlačena k uvolnění svého doposud poměrně konzervativního přístupu k uprchlíkům,“ doplnil také Bauer. Ačkoliv je podle něj diskuze o migrační politice na půdě evropských institucí vnímána velmi citlivě, měla by být předmětem důkladné celospolečenské diskuze.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic