Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Mé vystoupení v Poslanecké sněmovně: "Dublin IV"

2018-01-17

 

Dámy a pánové,
na debatu o nové azylové politice Evropské unie není možná na první pohled nejvhodnější politická konstelace.
Parlament sice může zaúkolovat vládu, ta je ale bez důvěry a již brzy se odporoučí. Nevíme, jaká vláda nakonec důvěru dostane, jaké budou její zahraničně-politické priority a jak se bude stavět k migrační krizi v Evropě.
Neznáme ani finální podobu samotného dokumentu. Toto dnes diskutované Nařízení je jen pro vaši informaci v prvním čtení v EP.
Přesto je už z mého pohledu teď pozdě !!!!!
Minulá vláda Bohuslava Sobotky selhala, když nebyla schopna jasně se postavit k povinným kvótám a následovat Slovensko a Maďarsko, které šly kvůli záměrům přerozdělovat migranty na základě automatického mechanismu do otevřeného sporu s Bruselem. Hlas těchto států mohl být v rámci EU silnější a Brusel mohl zavčas dostat varování, že s podobnými záměry ve státech Višegrádu narazí. Nestalo se. Chtěl bych v této souvislosti upozornit, že to nebyla jen vláda Bohuslava Sobotky, ale také vláda Andreje Babiše. Andrej Babiš ve vládě seděl, hlasoval a spoluutvářel její politiku.
V Evropské unii se teď namísto kvót šijí nová a opět společná pravidla. Jednoznačně počítají s omezením národních států rozhodovat o tom, koho přijmou na své území. Počítají s pokutami pro neposlušné státy. Ruší horní hranice pro příjem uprchlíků, kterou si stanovilo třeba sousední Rakousko.
Trvalý mechanismus přerozdělování migrantů nás vrací zpátky ke kvótám, jen v jiném kabátě a pod jiným, evropštějším názvem ..... Dublin IV.
Něco takového NENÍ v zájmu České republiky !!!!!!!
V tuto chvíli by měla na nejvyšší diplomatické úrovni probíhat jednání, do kterých budou zapojeni premiér, prezident, zástupci parlamentu a celý diplomatický sbor a to s jediným cílem.
Najít v rámci Evropské unie spojence a nový evropský rámec azylové politiky zablokovat !!!!!
Tím samozřejmě nijak nezpochybňuji naše závazky plynoucí z ženevských konvencí. O těch tu debatu nevedeme.
Předpokladem pro úspěch je, že nejvyšší představitelé našeho státu budou jednat ve vzájemné shodě. Schopnost naší vlády uspět v jednáních s partnery v EU bude skutečně klíčová. Ta debata bude složitější a nelze ji vnímat jen jako spor odbojných a neposlušných nových členských států se zbytkem EU. Dokonce ze samotného Německa zazněly poměrně silné obavy z dopadů nové azylové politiky a to zejména z návrhu, který vzniknul v Evropském parlamentu a který rozvolňuje definici rodinných příslušníků, kteří mají být v rámci nových azylových pravidel slučováni. Prostor pro to prosadit naše představy a naopak vystavit stopku nepřijatelným návrhům proto MÁME !!!!!!
Premiéra však máme v demisi a na prezidenta čekáme. Právě proto je na místě, že se iniciativy ujímá parlament.
Rád připomenu, že ten byl v minulosti mnohokrát aktivní. Jako někdejší předseda Výboru pro evropské záležitosti dobře vím, že na jeho půdě a poté i v plénu poslanecké sněmovny v minulosti padala velmi jednoznačná doporučení vládě, jak postupovat při jednáních s partnery v Evropské unii. Bohužel, vláda na ně často reagovala vlažně. Dovolím si připomenout přezíravý postoj premiéra Sobotky, kterým v roce 2016 v podstatě ignoroval poslaneckou sněmovnu ve věci bezvízového styku s Tureckem a dohody s ním. Na nesouhlasné stanovisko poslanecké sněmovny tehdy dokonce reagoval slovy: Nepotřebujeme plané řeči sněmovny, nic nevyřeší.
Situace se ale dramaticky změnila !!!!
Dublin IV může zasáhnout přímo do suverenity České republiky. V tom si dovolím zásadně nesouhlasit s některými z kolegů,kteří ho za ohrožení suverenity nepovažují.
Svět se vyvíjí, a když jsme v roce 2007 vstoupili do Schengenu, jen těžko někdo mohl předvídat, jak masivnímu náporu bude čelit jeho vnější hranice a jaká bezpečnostní rizika to Evropě přinese. A mám-li se rozhodovat mezi formálním plněním dřívějších závazků, které už stejně řada států porušila a porušuje, a obranou vlastních zájmů České republiky v krizové situaci, pak budu vždycky volit to druhé.
Dnešním hlasováním musíme dát vládě silný mandát. Mandát, který bude muset striktně dodržovat a chovat se podle něj. Ať už to bude vláda Andreje Babiše nebo kohokoliv jiného.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Co nám vzkazuje Jan Palach? Cena svobody je absolutní. Bez ní není život

Jedenáctého srpna roku 1968 slavil Jan Palach dvacáté narozeniny. Možná, navzdory všem přicházejícím varovným signálům, stále ještě doufal, že o svém osudu budeme moci rozhodovat sami. ...

více

Drahý moloch na talíři školáků

Pokud chcete porozumět tomu, proč stát bobtná, krásným příkladem je nejnovější návrh ministerstva školství, aby děti, na které rodiče pobírají přídavek, měly ve školách oběd zdarma. Myšlenka zní bohul...

více

Co potřebujeme pro inovační strategii

Inovační strategie Česka do roku 2030, o jejíž přípravě informovaly Hospodářské noviny, po právu měla by být věcí národního zájmu. Je opravdu nejvyšší čas na transformaci celého pojetí české ekonomiky...

více
Ods Prachatice Hospic