Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Mé vystoupení v Poslanecké sněmovně: "Dublin IV"

2018-01-17

 

Dámy a pánové,
na debatu o nové azylové politice Evropské unie není možná na první pohled nejvhodnější politická konstelace.
Parlament sice může zaúkolovat vládu, ta je ale bez důvěry a již brzy se odporoučí. Nevíme, jaká vláda nakonec důvěru dostane, jaké budou její zahraničně-politické priority a jak se bude stavět k migrační krizi v Evropě.
Neznáme ani finální podobu samotného dokumentu. Toto dnes diskutované Nařízení je jen pro vaši informaci v prvním čtení v EP.
Přesto je už z mého pohledu teď pozdě !!!!!
Minulá vláda Bohuslava Sobotky selhala, když nebyla schopna jasně se postavit k povinným kvótám a následovat Slovensko a Maďarsko, které šly kvůli záměrům přerozdělovat migranty na základě automatického mechanismu do otevřeného sporu s Bruselem. Hlas těchto států mohl být v rámci EU silnější a Brusel mohl zavčas dostat varování, že s podobnými záměry ve státech Višegrádu narazí. Nestalo se. Chtěl bych v této souvislosti upozornit, že to nebyla jen vláda Bohuslava Sobotky, ale také vláda Andreje Babiše. Andrej Babiš ve vládě seděl, hlasoval a spoluutvářel její politiku.
V Evropské unii se teď namísto kvót šijí nová a opět společná pravidla. Jednoznačně počítají s omezením národních států rozhodovat o tom, koho přijmou na své území. Počítají s pokutami pro neposlušné státy. Ruší horní hranice pro příjem uprchlíků, kterou si stanovilo třeba sousední Rakousko.
Trvalý mechanismus přerozdělování migrantů nás vrací zpátky ke kvótám, jen v jiném kabátě a pod jiným, evropštějším názvem ..... Dublin IV.
Něco takového NENÍ v zájmu České republiky !!!!!!!
V tuto chvíli by měla na nejvyšší diplomatické úrovni probíhat jednání, do kterých budou zapojeni premiér, prezident, zástupci parlamentu a celý diplomatický sbor a to s jediným cílem.
Najít v rámci Evropské unie spojence a nový evropský rámec azylové politiky zablokovat !!!!!
Tím samozřejmě nijak nezpochybňuji naše závazky plynoucí z ženevských konvencí. O těch tu debatu nevedeme.
Předpokladem pro úspěch je, že nejvyšší představitelé našeho státu budou jednat ve vzájemné shodě. Schopnost naší vlády uspět v jednáních s partnery v EU bude skutečně klíčová. Ta debata bude složitější a nelze ji vnímat jen jako spor odbojných a neposlušných nových členských států se zbytkem EU. Dokonce ze samotného Německa zazněly poměrně silné obavy z dopadů nové azylové politiky a to zejména z návrhu, který vzniknul v Evropském parlamentu a který rozvolňuje definici rodinných příslušníků, kteří mají být v rámci nových azylových pravidel slučováni. Prostor pro to prosadit naše představy a naopak vystavit stopku nepřijatelným návrhům proto MÁME !!!!!!
Premiéra však máme v demisi a na prezidenta čekáme. Právě proto je na místě, že se iniciativy ujímá parlament.
Rád připomenu, že ten byl v minulosti mnohokrát aktivní. Jako někdejší předseda Výboru pro evropské záležitosti dobře vím, že na jeho půdě a poté i v plénu poslanecké sněmovny v minulosti padala velmi jednoznačná doporučení vládě, jak postupovat při jednáních s partnery v Evropské unii. Bohužel, vláda na ně často reagovala vlažně. Dovolím si připomenout přezíravý postoj premiéra Sobotky, kterým v roce 2016 v podstatě ignoroval poslaneckou sněmovnu ve věci bezvízového styku s Tureckem a dohody s ním. Na nesouhlasné stanovisko poslanecké sněmovny tehdy dokonce reagoval slovy: Nepotřebujeme plané řeči sněmovny, nic nevyřeší.
Situace se ale dramaticky změnila !!!!
Dublin IV může zasáhnout přímo do suverenity České republiky. V tom si dovolím zásadně nesouhlasit s některými z kolegů,kteří ho za ohrožení suverenity nepovažují.
Svět se vyvíjí, a když jsme v roce 2007 vstoupili do Schengenu, jen těžko někdo mohl předvídat, jak masivnímu náporu bude čelit jeho vnější hranice a jaká bezpečnostní rizika to Evropě přinese. A mám-li se rozhodovat mezi formálním plněním dřívějších závazků, které už stejně řada států porušila a porušuje, a obranou vlastních zájmů České republiky v krizové situaci, pak budu vždycky volit to druhé.
Dnešním hlasováním musíme dát vládě silný mandát. Mandát, který bude muset striktně dodržovat a chovat se podle něj. Ať už to bude vláda Andreje Babiše nebo kohokoliv jiného.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic