Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Kabáty nepřevlékám. Prachatice mám na prvním místě

2014-10-06

 

To říká bývalý dlouholetý starosta Prachatic Jan Bauer, který vede do komunálních voleb občanské demokraty. Vedle nich je na kandidátce hned několik nezávislých prachatických osobností. Pokud Jan Bauer se svým týmem ve volbách uspěje, je připraven město opět vést.

Uměl jste si v posledních letech představit, že se vrátíte do komunální politiky?

Já jsem z ní nikdy neodešel, byť jsem byl jen řadovým zastupitelem. Neměl jsem ale ambici kandidovat znovu na starostu, protože jsem počítal s tím, že se vedení naší kandidátky ujme dosluhující starosta Martin Malý.

Jan Bauer

Ten ale nedávno vaše řady opustil a kandiduje samostatně. Čekal jste to?

Upřímně řečeno nečekal a především lidsky mě tím Martin Malý zklamal. Je to ale jeho právo a dál se k tomu nechci vyjadřovat.

Vy jste o odchodu z ODS nikdy neuvažoval? Jako nestraník byste třeba mohl nasbírat více hlasů...

Ne, nikdy. Do politiky jsem nešel kvůli uspokojení svých vlastních ambicí. A nikdy bych nepřevlékal kabát jen kvůli tomu, že by mě někde jinde čekal možná lepší volební výsledek. V politice jsem proto, abych jejím prostřednictvím ovlivňoval dění v místě, ve kterém žiju. Ať už to jsou Prachatice, Jihočeský kraj, nebo svého času Česká republika, jejíž zájmy jsem se snažil hájit v pozici šéfa evropského výboru českého parlamentu. Prachatice pro mě ale byly vždycky na prvním místě. Někteří moji kolegové v parlamentu mi to dokonce vyčítali.

Nebyl jste jako poslanec tak trochu ve střetu zájmu?

Spíš jsem se snažil využít každou příležitost ke zviditelnění Prachatic. A nejen Prachatic, ale třeba i prachatického Hospicu při shánění dárců. Pokud jsem věděl, že nějaká legislativní norma zlepší život lidí na Prachaticku, tak jsem se za ni aktivně zasazoval. Anebo se jí stejně aktivně bránil, pokud by byl její dopad negativní. Díky svým cestám jsem pak začal oživovat myšlenku na zapsání Zlaté solné stezky na seznam UNESCO.

Zlatá solná stezka na seznamu UNESCO?

Je to reálné?

Bude to těžké, ale ne nemožné. Konkurence na seznamu nehmotných památek, o kterých se bavíme, je obrovská. Konzultoval jsem náš zájem přímo v sídle UNESCO v Paříži a při dobré organizaci nejsou naše šance zanedbatelné. Současně jsem mluvil se starosty bavorských obcí a i ti byli touto myšlenkou nadšeni. Chce to jen odvahu, dobré kontakty a trpělivost, protože takové rozhodnutí se nepřijímá ze dne na den.

Co vás vůbec k téhle myšlence vlastně přivedlo?

Především jde o účinný způsob, jak propagovat naše město a přilákat do něho návštěvníky. S těmi pak přichází i nové pracovní příležitosti a peníze, které pomáhají místním živnostníkům a přispívají k dalšímu rozkvětu města. Značka UNESCO by pomohla rozvoji celého našeho regionu, který má stále velký potenciál.

Všimli jsme si, že podpora turistického ruchu tvoří důležitou součást vašeho programu.

Ano, podporu cestovního ruchu skutečně považujeme za jednu z našich priorit. Prachatice jsou nádherné, opravené město, které turistům nabízí mnoho příležitostí, jak si odpočinout a využít volný čas. Nevidím proto důvod, proč by naše město nemohlo soupeřit třeba s Českým Krumlovem. Realita je ale bohužel často taková, že lidé Prachaticemi pouze projedou, pochválí nám náměstí, peníze ale nechají v jiných částech jižních Čech. Jeden příklad za všechny. Jako starosta jsem prosadil zpřístupnění věže kostela. Pokud ale zavítáte do Prachatic jako turista, o možnosti prohlédnout si město z ptačí perspektivy se ani nedozvíte.

Nižší ceny tepla a více pracovních míst

Co konkrétně chcete lidem nabídnout?

Kromě nové strategie propagace města chceme zvážit otevření katakomb, připravit turistické využití vrchu Libín, zavést moderní informační a parkovací systém, rozšířit cyklotrasy a postavit kryté tenisové kurty, aby turisté měli co dělat i v zimě. Do diskuzí o nové podobě propagace města chceme zapojit i občany. Náš program ale není jen o cestovním ruchu. Chceme se věnovat také kvalitnímu bydlení a chceme snížit cenu tepla. Současně budeme aktivně podporovat vznik nových pracovních míst. I když je míra nezaměstnanosti v našem městě v celostátním porovnání podprůměrná a pohybuje se kolem čtyř procent, nebudeme na tvorbu nových pracovních příležitostí rezignovat a počítáme například s rozšířením průmyslové zóny v Krumlovské ulici.

Programy ve volbách na radnice se obvykle podobají jako vejce vejci. Čím dalším se ten váš odlišuje od ostatních?

Možná větším důrazem na skupinu obyvatel v aktivním věku, kteří v Prachaticích žijí, pracují a živí rodiny. I jim chceme nabídnout dostatek zajímavých projektů, díky kterým pro ně Prachatice budou atraktivním místem pro život. To ovšem neznamená, že zapomínáme třeba na školství. Naopak. Pohlídají si to i naši kandidáti, kteří ve školství dlouhé roky působí. Alexandr Zikmund vede gymnázium a Hana Bolková řídí základní školu.

Podpory nezávislých osobností si vážím

Když už jste zmínil konkrétní jména, řekněte nám, proč se podle vás právě letos přidalo k ODS i několik nezávislých kandidátů, včetně zmíněné Hany Bolkové?

Nemohu mluvit za ně, ale jejich aktivní podpora a ochota jít s námi do volebního klání mě potěšily a velmi si jejich rozhodnutí vážím. ODS na celostátní úrovni hodně ztratila, ale v Prachaticích ji vždy reprezentovali poctiví a schopní lidé, díky kterým se ze zapadlé šumavské obce stalo rozvinuté a pohledné město s veškerou potřebnou infrastrukturou. Tak možná proto

Ve volbách ale nerozhodují pouze procenta, ale také schopnost domluvit se na radniční koalici. Už víte, s kým byste chtěli spolupracovat?

To je předčasné říkat. Obecně jsme ale připraveni spolupracovat s každým, komu leží na srdci budoucnost Prachatic. Jestli mi něco vadilo v uplynulém volebním období, tak to byly časté tahanice a osobní spory mezi lidmi ve vedení radnice. Přál bych si, aby to za měsíc skončilo a radnici vedl tým zkušených a schopných lidí, kteří potáhnou za jeden provaz.

zdroj: www.prachatickonews.cz

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic