Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Jiný pohled na klimatické změny - odvážná Kanada odmítá Kjótský protokol

2012-01-25

 

Na pozvání předsedy Výboru pro evropské záležitosti (VEZ) Jana Bauera přišli prezentovat výsledky klimatické konference OSN v jihoafrickém Durbanu ministr životního prostředí ČR Mgr. Tomáš Chalupa a velvyslankyně Kanady v ČR J.E. Valerie Raymond.
"Paní velvyslankyně na půdě našeho výboru zopakovala oficiální postoj Kanady k problémům globálních klimatických změn. Druhá největší země světa a člen G20 se zříká Kjótského protokolu. Je to jiný, mě sympatický a vůči EU zcela odlišný pohled na řešení klimatických změn", řekl na konci jednání Jan Bauer.

Kanada odstupuje od mezinárodní úmluvy o snižování skleníkových plynů, známé jako Kjótský protokol. Oznámil to kanadský ministr životního prostředí Peter Kent s tím, že je dohoda z roku 1997 k ničemu. Kjótský protokol prý není cestou kupředu, neřeší problém globálních klimatických změn. Kanada proto využila svého práva a od dohody odstoupila.

Země javorového listu je první signatářem, který od protokolu vytvořeného v roce 1997 v Japonsku odstoupí. Jelikož dohodnutou úmluvu porušila, vyhne se tím i sankcím v řádu miliard dolarů.
Konkrétně by měla kvůli překročení limitu zaplatit 13,6 miliardy dolarů, z čehož ministr Kent odvodil, že by na každou tamní rodinu připadla pokuta 1600 dolarů. Takový dopad je podle něj nepřípustný.
Kanada se v Kjótském protokolu do roku 2012 zavázala snížit emise škodlivých plynů o šest procent ve srovnání s rokem 1990. Nejenže se to nepovedlo, ale emise Kanady naopak vzrostly.
Kjótský protokol zavázal 35 vyspělých zemí do roku 2012 snížit exhalace skleníkových plynů o pět procent pod úroveň naměřenou v roce 1990.
Protokol ale nikdy nepodepsaly Spojené státy, Čína, Indie ani další velké rozvíjející se ekonomiky. Právě to Kanada opakovaně kritizovala.
Rozhodnutí Ottawy odstoupit od uzavřené dohody oznámil kanadský ministr životního prostředí po návratu z konference OSN o změnách klimatu, která se konala v jihoafrickém Durbanu.
Delegace z téměř dvou stovek zemí se tam dohodly o prodloužení platnosti Kjótského protokolu, jež měl platit do konce roku, o pět let. Od roku 2020 by měla začít platit nová úmluva.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic