Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Interpelace v PS PČR

2011-06-29

 

Evropská rada projedná ekonomickou situaci i migranty
Praha, 21. června 2011: Hospodářská politika na pozadí řecké krize, příliv uprchlíků a přístup Chorvatska do EU. To jsou hlavní témata Evropské rady, která se schází v Bruselu na konci týdne. Poslance Výboru pro evropské záležitosti dnes o pozicích české vlády informoval premiér Petr Nečas.
Konkrétně se bude Evropská rada zabývat mimo jiné naplňováním tzv. evropského semestru, jehož cílem je lepší koordinace hospodářských politik. Doporučení, která Evropská komise směruje České republice, podporují podle vyjádření premiéra Petra Nečase také vládní priority. Jsou zaměřena na fiskální disciplínu, rozpočtové úspory, snižování rozpočtového schodku a posílení konkurenceschopnosti.
Diskutovat budou představitelé členských států také o balíčku šesti legislativních návrhů, které mají posílit ekonomické řízení v EU. Tento návrh přitom nedávno shodil ze stolu hospodářský výbor Evropského parlamentu. „Evropský parlament by měl návrh projednat ještě na plénu a pevně věřím, že tentokrát se poslanci zachovají racionálně. Už tak těžce dojednaný kompromis je vzhledem k situaci v eurozóně a celé Unii potřebný. Vítám proto dosavadní konstruktivní přístup české vlády, která přijetí tohoto balíčku podporuje,“ uvedl v reakci na vystoupení premiéra Petra Nečase předseda evropského výboru Jan Bauer.
Evropská rada by měla také doladit podobu Evropského stabilizačního mechanismu, která se v tuto chvíli týká pouze členů eurozóny. „Přesto považuji za důležité, abychom svým partnerům i nadále prezentovali naše stanovisko, že do řešení ekonomických problémů členského státu by se měl zapojit i soukromý sektor,“ doplnil po jednání výboru Jan Bauer.
Ten také opakovaně zdůraznil, že cestou k řešení problému s přílivem uprchlíků do EU je posílení vnější hranice Schengenu a finanční pomoc jihoevropským státům, které jsou uprchlickou vlnou zatíženy nejvíce. „Případné korekce v schengenském systému musíme ale vážit na lékárenských vahách. Je zcela nepřípustné, aby pod zástěrkou boje s nelegální migrací došlo k omezení práv evropských občanů. Volný pohyb občanů v EU považuji za jeden z nejcennějších výsledků evropské integrace,“ uvedl Jan Bauer.
Mezi další témata Evropské rady bude patřit romská otázka nebo Strategie EU pro Podunajský region.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic