Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Eurozóna neví, kam dál. Naše rozhodnutí snese odklad.

2011-10-26

 

Poslanecká sněmovna dnes na můj návrh vyřadila z pořadu jednání změnu článku 136 Lisabonské smlouvy. Nejde o naschvál euroskeptiků, ale o logický krok, který reaguje na stále nejasnou a turbulentní situaci v eurozóně.

Sluší se připomenout, o čem vlastně mělo původně plánované hlasování být. Lisabonská smlouva v současnosti neumožňuje sanaci krachujících států mimo živelných pohrom a katastrof. Současné kroky se tak v eurozóně dějí v rámci takzvaných dočasných mechanismů finanční stability. Oproti tomu stálý mechanismus známý pod zkratkou ESM má platit od roku 2013 a cesta k němu vede právě přes změnu čl. 136 Lisabonské smlouvy. Touto změnou nedojde k přesunu národních kompetencí, protože fungování ESM bude mít mezivládní charakter. A obě komory parlamentu daly již letos na jaře ke změně čl. 136 předběžný souhlas ve formě vázaného mandátu. Nyní jsme ve fázi následné ratifikace ve všech členských státech EU, u nás bude nutná ústavní většina obou komor parlamentu.

České republiky, kde se eurem neplatí, se tato změna zdánlivě netýká. Vzhledem k našemu členství v EU a provázanosti české ekonomiky s tou evropskou musíme ale naše kroky pečlivě vážit. Na jednu stranu není možné, abychom řešení krize, která dnes postihla hlavně země eurozóny, blokovali. A pokud má Evropská unie nějaké záchranné mechanismy přijmout, tak raději stálé, s jasnými pravidly a sankcemi a tvrdou parlamentní kontrolou.

V případě trvalého eurovalu ale doporučuji obezřetnost. Doporučoval jsem ji koneckonců už dříve. V eurozóně mohou v příštích měsících nastat nenadálé a velmi překotné události. Bylo by proto z pozice České republiky netaktické ve spěchu odsouhlasit změny, které ještě neprošly dokonce ani v Německu, které za návrhem jako klíčový hráč evropské politiky stojí. Nehledě na to, že stále nevíme, jak přesně bude stálý euroval fungovat. Právě v těchto týdnech se rozhoduje o osudu eura a budoucím směřováni EU. Záchranná opatření ztrácejí podporu veřejnosti ve většině států. V takové atmosféře můžeme finální postoj České republiky formulovat později. Co bychom však odkládat neměli, je právě diskuze o nastavení budoucí parlamentní kontroly vládních rozhodnutí při řešení finančních potíží v Unii. Dobrým receptem je nedávné rozhodnutí ústavního soudu v Německu, který postavení zákonodárců v takových případech výrazně posílil.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Co nám vzkazuje Jan Palach? Cena svobody je absolutní. Bez ní není život

Jedenáctého srpna roku 1968 slavil Jan Palach dvacáté narozeniny. Možná, navzdory všem přicházejícím varovným signálům, stále ještě doufal, že o svém osudu budeme moci rozhodovat sami. ...

více

Drahý moloch na talíři školáků

Pokud chcete porozumět tomu, proč stát bobtná, krásným příkladem je nejnovější návrh ministerstva školství, aby děti, na které rodiče pobírají přídavek, měly ve školách oběd zdarma. Myšlenka zní bohul...

více

Co potřebujeme pro inovační strategii

Inovační strategie Česka do roku 2030, o jejíž přípravě informovaly Hospodářské noviny, po právu měla by být věcí národního zájmu. Je opravdu nejvyšší čas na transformaci celého pojetí české ekonomiky...

více
Ods Prachatice Hospic