Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Členství Chorvatska Evropské unii prospěje

2011-06-06

 

O osudu Chorvatska se rozhodne do konce června
Už za pár týdnů bude jasné, zda se ještě během maďarského předsednictví uzavře jedenáctiletá cesta Chorvatska do EU. Zda se naplní očekávání chorvatské politické reprezentace, nebo unijní instituce couvnou a definitivní přístup Chorvatska ještě o chvíli odsunou. Druhou variantu považuji za špatnou. Přesvědčily mě o tom i rozhovory, které jsem osobně absolvoval jako vedoucí delegace sněmovního evropského výboru během oficiální návštěvy Chorvatska před několika dny. Ta vyvrcholila oficiálním setkání s chorvatským prezidentem Ivo Josipovičem.

Poslední přístupové kapitoly před uzavřením
Chorvatská vláda udělala pro splnění přístupových kritérií maximum. Zejména v mnohokrát kritizované kapitole 23 věnované justici učinila nebývalý pokrok a začala důsledně reformovat celý soudní systém. Stejně tak zapracovala v oblasti konkurenceschopnosti, boji proti korupci a zajištění základních lidských práv.
Nelze zastírat, že Chorvatsko je společností, která vzešla z válečného konfliktu. Zásadní při hodnocení připravenosti Chorvatska na členství v EU proto byla od začátku schopnost této země vyrovnat se se svou minulostí. V dubnu byly v Haagu vyneseny nepravomocné rozsudky na generály Gotovinou a Markačem. Mezi Chorvaty nadšení nevzbudily, naopak následovala vlna emocí a zklamání, kterou posiluje i početná skupina veteránů z balkánské války. O to více s ohledem na složité historické souvislosti oceňuji, že došlo k vytvoření zvláštních soudních tribunálů u soudu v Záhřebu, Rijece, Splitu, a Osijeku, které se budou specializovat na válečné zločiny.

Česká menšina pro EU
Drobným dílkem mozaiky opatření, která chorvatská vláda s ohledem na přístupová jednání prosadila, je i úprava volebního zákona z roku 2010. Ta umožňuje početným menšinám na území Chorvatska vedle standardního volebního práva právo dodatečného hlasu pro svého zástupce. Profit z něj mohou mít i příslušníci české menšiny, která tu dnes čítá kolem deseti tisíc. V chorvatském parlamentu českou a slovenskou menšinu zastupuje poslankyně Zdenka Čunhilová, v čele města Daruvar stojí český starosta a na některých školách je vyučovacím jazykem čeština. I příslušníci této malé skupiny chorvatských občanů s českými kořeny netrpělivě čekají na rozhodnutí unijních institucí. A vesměs členství Chorvatska v EU vítají.

ODS podporuje rozšiřování
ODS vstup nových členských států dlouhodobě podporuje. Chorvatsko je navíc na členství fakticky připraveno. Jeho vstup do EU bude pozitivním signálem i pro další balkánské státy a může zásadně přispět ke stabilizaci a pokračující demokratizaci v celém regionu. Není důvod, aby EU bez skutečně závažných objektivních důvodů členství Chorvatska oddalovala. Už nyní navíc podpora členství mezi běžnými Chorvaty citelně klesá a další prodloužení přístupových rozhovorů by mezi nimi vyvolalo nevratnou deziluzi.
Ekonomicky tápající Evropskou unii může Chorvatsko posílit. Jeho přijetí může být navíc oživením – na dlouho možná posledním - ve stavu určité únavy z posledního vývoje a skepse některých států k dalšímu rozšiřování.
Chorvati každopádně nemají jinou historickou alternativu. Stejně tak, jako ji neměli Češi před několika lety. Členství v EU pro ně ale jistě nebude procházkou růžovým sadem, protože Unie je dnes v mnohem horší kondici. Evropské státy se potýkají s dluhy a unijní instituce chrlí obsahově prázdné dokumenty, jak docílit konkurenceschopnosti. Chorvatům proto přeji Unii opačnou – ekonomicky silnou a skutečně konkurenceschopnou.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic