Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Články a komentáře

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Články a komentáře

Články a komentáře

Čeští poslanci uvolnili cestu stálému záchrannému eurovalu

2012-06-07

 

Podporu ústavní většiny poslanců získala změna článku 136 Lisabonské smlouvy, která umožní zemím eurozóny vytvořit tzv. stálý záchranný mechanismus. Podle předsedy Výboru pro evropské záležitosti a poslance Jana Bauera není důvod, proč by měla právě Česká republika blokovat členy eurozóny, kteří se v reakci na dluhovou krizi na vzniku eurovalu dohodli. Zároveň ale upozornil na důsledky, které tento krok může mít pro Českou republiku, pokud v budoucnu přijme euro.

„Stálý záchranný mechanismus bude mít jasná pravidla a bude pod parlamentní kontrolou, proto ho považuji za lepší řešení současné krize eurozóny než látání problémů prostřednictvím dočasných instrumentů. České republiky se v tuto chvíli netýká. Pokud by ale nyní k euru přistoupila, musela by na euroval přispět během příštích pěti let 32 miliardami korun,“ zopakoval hlavní fakta Jan Bauer.

„ODS proto bude i nadále trvat na tom, aby o případném budoucím vstupu do eurozóny a přijetí jejích pravidel, včetně účasti na tomto záchranném mechanismu, rozhodli voliči v referendu. Neumím si představit jedinou zodpovědnou politickou stranu, která by přijala takový závazek, aniž by se zeptala svých občanů na názor. Debata o přijetí eura každopádně není na pořadu dne,“ doplnil Bauer.

Ke změně čl. 136 daly již loni na jaře předběžný souhlas ve formě vázaného mandátu obě komory parlamentu. Ke konečné ratifikaci byla potřebná ústavní většina v obou z nich. Senát již se změnou vyslovil souhlas.

Lisabonská smlouva v současnosti neumožňuje sanaci krachujících států mimo živelných pohrom a katastrof. Současné kroky se tak v eurozóně dějí v rámci takzvaných dočasných mechanismů finanční stability. Oproti tomu stálý mechanismus známý pod zkratkou ESM má platit již od poloviny tohoto roku a cesta k němu vede právě přes změnu čl. 136 Lisabonské smlouvy. Fungování ESM bude mít mezivládní charakter.

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic