Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Aktuality z regionu

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Aktuality z regionu

Aktuality z regionu

V Prachaticích budou jednat delegace zemí Visegrádu

2013-04-10

 

Prachatice – Setkání delegací výborů pro evropské záležitosti parlamentů zemí Visegrádské čtyřky (V4) začíná dnes večer v Prachaticích. „Jako zástupci parlamentů ČR, Slovenska, Polska a Maďarska se scházíme každý půlrok a debatujeme o aktuálním dění v Evropské unii (EU) a ladíme společné postoje,“ uvedl poslanec Jan Bauer.

Upřesnil, že tentokrát se budou zástupci zemí Visegrádu bavit o tom, jak pojistit vliv národních parlamentů na rozhodování Unie. Druhým tématem bude energetická politika. „Jako Jihočech považuji tuto debatu za důležitou. ČR o dostavbě jaderné elektrárny Temelín rozhodne jako suverénní stát, na druhé straně ale nejsme izolovaným ostrůvkem uprostřed Evropy, a tak jsme logicky limitováni kroky okolních států i evropské administrativy,“řekl Jan Bauer.
A proč padla volba právě na Prachatice? „Jako hostitel se chci pochlubit svým rodným městem. A zároveň chci Prachaticím a jejich lidem poděkovat za roky, kdy jsem tu starostoval, a zkušenosti, které mi pomohly posunout se z komunální politiky výš,“uzavřel Jan Bauer.

Energetická politika a bezpečnost v kontextu zemí Visegrádské čtyřky (V4) bude jedním ze dvou hlavních témat pravidelného setkání delegací výborů pro evropské záležitosti parlamentů zemí V4. Na třídenní jednání v Prachaticích, které začíná dnes, přijede i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Podle něho je dnes energetika v Evropě jednou z klíčových oblastí, která rozhoduje a bude rozhodovat o konkurenceschopnosti průmyslu. „Budoucnost české ekonomiky, která je na průmyslu silně závislá velmi záleží na racionálním postavení energetického mixu, tedy z čeho budeme u nás energii vyrábět. Tento mix musí být postaven tak, aby ČR byla co nejvíce soběstačná a optimálně nebyla vystavena závislosti na dodávkách. Ať už energie nebo i zdrojů pro výrobu této energie. A abychom vyráběli energii, která je cenově dostupná pro naše firmy i občany,“ uvedl Martin Kuba. Doplnil, že právě provázanost energetických trhů v Evropě, budování nové energetické infrastruktury při zachování toho, že každý stát rozhoduje o svém energetickém mixu, patří mezi témata diskuse, kterou je třeba v Evropě seriózně vést.
Poslanec Jan Bauer, který je bývalým starostou Prachatic, říká, že ho bude zajímat, jak se kolegové dívají na vývoj cen elektřiny v Evropě, podporu obnovitelných zdrojů nebo budoucnost jaderné energetiky.
Zástupci zemí V4 si v rámci diskuse o energetice prohlédnou také jadernou elektrárnu Temelín.

***
Visegrádská čtyřka (V4)

Visegrádská čtyřka (V4) je neoficiálním označením čtyř postkomunistických zemí ve střední Evropě – České republiky, Maďarska,Polska a Slovenska. Původně se skupina těchto zemí nazývala Visegrádská trojka, čtyřkou je až v důsledku rozdělení Česko­slovenské federativní republiky v roce 1993. Seskupení získalo svůj název během setkání prezident a ČSFR Václav a Havla, premiéra Maďarska Józsefa Antalla a prezidenta Polska Lecha Wałesy v maďarském městě Visegrád 15.února 1991. Na tom to setkání politikové podepsali deklaraci blízké spolupráce tří (čtyř)středoevropských zemí na jejich cestě k evropské integraci. Po přijetí zemí skupiny V 4 do Evropské unie v roce 2004 výrazně vzrostly zahraničně­politické aktivity Visegrádské čtyřky. Spolupráce s Rakouskem a Slovinskem probíhá v rámci tak zvaného Regionálního partnerství,s dalšími zeměmi střední a východní Evropy skupina spolupracuje v rámci takzvaného programu V4+. Od podepsání přístupové smlouvy Chorvatska do EU se země V4 dohodly, že tu to již brzy novou členskou zemi budou k jednání zvát rovněž.Zdroj: Deník

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic