Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Aktuality z regionu

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Aktuality z regionu

Aktuality z regionu

Přestaňme dělat nové zákony a udělejme pořádek v těch stávajících

2010-02-01

 

STAROSTA PRACHATIC A POSLANEC JAN BAUER (ODS) ŘEKL PRÁVU dne 25.1.2010:

Přestaňme dělat nové zákony a udělejme pořádek v těch stávajících.

Na posledním společném jednání starostů obcí s rozšířenou působností na Prachaticku zazněla ostrá slova směrem ke státní správě.
Shodli jsme se, že by rozhodně nebylo na škodu, kdyby každý ministerský úředník alespoň jednou ročně absolvoval setkání se starosty malých, středních i větších obcí, aby si v praxi dokázal představit, jak tisíce vyhlášek, nařízení a samozřejmě i zákonů skutečně funguje a jaké to obrovské problémy těmto manažerům na obecní a komunální úrovni přináší.

Všichni starostové si stěžovali na přebujelou byrokracii?
Lze říci, že bez výjimky. Těch věcí, které se valí na obce zejména ve formě papírovaní, výkaznictví, účetnictví a dokladování všeho možného i nemožného začíná být na neúnosné hranici a je to až na hranici likvidace a nechuti k tomu, aby se zejména na malých obcí do této práce někdo pustil.

Co mohou starostové dělat?
Zazněl zde jasný vzkaz vládě a Poslanecké sněmovně: Vydejte co nejrychleji moratorium na přijímání jakýchkoli nových vyhlášek, nařízení a novel zákonů, protože se už nikdo v tomto státě přesně neorientuje v tom, podle jakých právních předpisů vlastně mámě řídit. Jedna novela stíhá druhou novelu a v podstatě nejen samospráva, ale i státní správa je neustálými změnami natolik rozkolísaná, že už si někdo není jistý tím, co má dělat a podle jakých norem se má chovat.. Doporučení je jasné. Přestaňme dělat nové zákony a udělejme pořádek v těch stávajících.

Velká část diskuse byla věnována i takzvané „chodníkové novele“, která nařizuje obcím a městům úklid chodníků v průběhu zimy.
Starostové vesměs ocenili skutečnost, že ačkoli by obyvatelé mohli nechat úklid výhradně na obci a nechali ji v tom takříkajíc vyválet, tak se obyvatelé v mnoha případech do úklidu dobrovolně zapojili sami. Majitelé domů či podnikatelé, kteří dříve uklízet museli a nyní už nemusí, se ve velkém procentu chovají velice zodpovědně a za to jim patří velký dík.

Publikováno 26.1.2010, Právo
Autor: Petr Pokorný

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic