Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR - Aktuality z regionu

Jan Bauer
Ing. Jan Bauer, kandidát do PSP ČR » Aktuality z regionu

Aktuality z regionu

Byrokraté v unii válcují demokraty

2013-04-12

 

Prachatice – Energetika a větší pravomoci volených zástupců národních parlamentů v evropském parlamentu, to byla dvě zásadní témata, kterými se zabývali zástupci zemí Visegrádské čtyřky na svém setkání v Prachaticích.
"Země Visegrádské čtyřky mají při hlasování v evropské radě stejnou sílu jako Francie a Německo dohromady a platí, že je řada věcí, které země V4 spojují," řekl po jednání poslanec Jan Bauer. Jednou z nich může být snaha po větších pravomocech volených zástupců národních parlamentů. "Mám sílící pocit, že byrokraté získávají v rozhodovacích procesech EU větší váhu než demokraticky volení politici. Říká se tomu demokratický deficit a v praxi to znamená, že vlivní zákulisní a nikým volení úředníci zásadně ovlivňují přípravu, ale i konečnou podobu podkladů pro vrcholné sumity státníků, nevyjímaje podobu politických směrnic, které se tváří jako technické normy," zdůraznil Jan Bauer.
Během setkání V4 v Prachaticích mnohokrát zazněla prostá otázka:Čí vlastně EU je, mají rozhodovat lidmi volení politici nebo anonymní úředníci bez mandátu a elementární odpovědnosti za svá rozhodnutí. "Je to vážný problém, protože odcizení virtuálního života v bruselských sklenicích od reálných problémů třeba jihočeského venkova dosahuje někdy nevídaných rozměrů. Hlasy demokraticky volených zástupců národních parlamentů by měly být v evropském parlamentu slyšeny více, než je tomu dosud. Posílení pozice národních parlamentů a návrat rozhodovacích pravomocí na národní úroveň může být cestou, jak povzbudit nevalnou pověst bruselských institucí," dodal po jednání zástupců V4 Jan Bauer, předseda výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny.
I přes závažnost projednávaných témat měli zahraniční návštěvníci možnost prohlédnout si Prachatice. Kromě ocenění, kterého se pořadatelům setkání dostalo za bezchybnou organizaci, slova chvály patřila i samotnému městu. Za všechny to vyjádřil předseda evropského výboru maďarského parlamentu Richárd Horcsik. Sice si posteskl, že jako zástupce oblasti Tokaj neměl možnost v Prachaticích ochutnat víno právě z této vyhlášené vinařské oblasti, nicméně přislíbil, že po svém návratu kontaktuje cestovní kanceláře a bude je informovat o možnostech spolupráce s Prachaticemi pro turistickou nabídku návštěvníků z Maďarska. "Věřím, že se v budoucnu do Prachatic podívá více maďarských turistů a cyklistů," dodal.

Zdroj: Prachatický deník

 
Zpět

 

Jan Bauer: Na čem mi záleží

V politice působím od roku 1996 a vždy bylo mojí prioritou hájit zájmy lidí v místě, ve kterém žiju, a principy, kterým věřím. Jako starosta a krajský zastupitel jsem se pral za zájmy svého města a kraje, jako poslanec podporuji v hospodářském výboru české firmy a v sociálním výboru se snažím pomáhat těm, kteří se ocitli v životní nouzi. Ctím svobodu a právo a věřím, že politika se dá dělat odvážně, důvěryhodně a slušně. Pokud se chcete o mé práci a názorech dozvědět více, jste na správném místě.

Jan Bauer

Zprávy ODS:

Ods Prachatice Hospic